15.08.2020
PL EN
18.04.2013 aktualizacja 18.04.2013

W piątek inauguracja 13. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Prawie 170 warsztatów, pokazów, wykładów, wystaw odbędzie się podczas 13. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenie rozpoczyna się w piątek 19 kwietnia i potrwa do 23 kwietnia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „historia nauki”.

"W ciągu czterech dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego" - informują organizatorzy Festiwalu.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu odbędzie się seria wykładów o noblistach z dziedziny chemii, ekonomii, fizyki, literatury, medycyny i fizjologii oraz o nagrodach matematycznych i tzw. Polskim Noblu, czyli nagrodzie przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wykłady odbędą się w Collegium Maximum UMK przy Placu Rapackiego 1.

Historii rozwoju nauk medycznych będzie poświęcona jedna z głównych imprez czyli wykład „Od da Vinci do Roentgena” dr. Wojciecha Ślusarczyka z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Uczony opowie o narodzinach i kształtowaniu się nowoczesnej medycyny. Początek spotkania o godz. 18 w niedzielę 21 kwietnia w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Dwór Artusa” w Toruniu przy ul. Rynek Staromiejski 6.

Tematy medyczne będą poruszane również na wielu innych imprezach festiwalowych: „Kuba Rozpruwacz, czyli historia anatomii z dreszczykiem” w dniu 21 kwietnia, „Sepsa - fakty i mity” oraz „T jak transplantacja, czyli skąd pochodzą narządy do przeszczepienia, skoro nie rosną na drzewach” - 22 kwietnia.

Tradycyjnie wiele atrakcji znajdą dla siebie pasjonaci astronomii. W ramach uroczystej inauguracji 13. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie można wysłuchać wykładu „O Mikołaju Koperniku i pierwszych wyprawach na Księżyc”, który w piątek 19 kwietnia wygłosi prof. Jarosław Włodarczyk, specjalizujący się w historii astronomii. Inauguracja rozpocznie się w Dworze Artusa w piątek o godz. 18.

Drugą z głównych imprez poświęconych Kopernikowi będzie wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego, który odbędzie się w poniedziałek 22 kwietnia w Dworze Artusa. „Krąg rodzinny Mikołaja Kopernika” ma być przedstawieniem dociekań naukowca na temat Kopernika oraz jego krewnych i przodkach. Również w poniedziałek, w Muzeum Okręgowym w Toruniu, odbędzie się dyskusja o aktualności myśli Kopernika. W sobotę w sali planetarium będzie okazja obejrzeć widowisko pt. „Kosmiczna apokalipsa”. Ilustrowane muzyką na żywo, inspirowaną Apokalipsą Św. Jana, przedstawi różne legendy i naukowe dociekania dotyczące końca świata.

W weekend 20 i 21 kwietnia na Rynku Staromiejskim rozstawiony będzie Namiot Przygód, w którym będzie można przeprowadzać swoje własne doświadczenia. Obok niego już tradycyjnie znajdzie się mobilne laboratorium, które umożliwi samodzielną analizę chemiczną wody.

Dla miłośników sztuki organizatorzy przygotowali m.in. przedstawienia teatralne: "Antygona" na podstawie tragedii Sofoklesa oraz „Sejm kobiet” na podstawie komedii Arystofanesa. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej przygotowało warsztaty tańca z elementami dynamiki, chemii i prostej matematyki.

Festiwal organizują: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Na większość z nich obowiązują wcześniejsze zapisy i wejściówki. Program Festiwalu i informacja o wolnych miejscach są dostępne na stronie: http://www.festiwal.torun.pl/

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020