25.02.2021
PL EN
20.04.2013 aktualizacja 20.04.2013

Bezzałogowe samoloty z PW najlepsze na zawodach w Kalifornii

Bezzałogowe samoloty Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE w zawodach Aero Design West w Kalifornii zwyciężyły w klasyfikacji generalnej zarówno w klasie "Micro\', "Regular" jak i "Advanced". Drużyna z PW jako pierwsza w historii zawodów zdobyła złoto we wszystkich klasach.

Jak w piątek poinformowała PAP Joanna Kwiatkowska z Biura Promocji PW, studenci oprócz trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej zdobyli także sześć nagród dodatkowych, co dało im miejsce na podium w dziewięciu konkurencjach.

Zawody organizowane są przez Society of Automotive Engineers (SAE) odbyły się w Van Nuys w Kalifornii od 12 do 14 kwietnia. Skierowane były do studentów uczelni technicznych z całego świata. Zespoły konstruują zdalnie sterowane bezzałogowe samoloty, które mają za zadanie udźwignięcie jak największej masy. W każdej z trzech klas zawodów droga do osiągnięcia sukcesu jest inna.

W klasie Micro startują niewielkie samoloty, najczęściej zasilane silnikami elektrycznymi oraz rzadziej bardzo małymi silnikami spalinowymi. Zadaniem jest podniesienie jak największej masy w stosunku do masy konstrukcji. W tej klasie studenci z PW wywalczyli nie tylko pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, ale i pierwsze miejsce za największy udział ładunku w całkowitej masie startowej oraz drugie miejsce za prezentację techniczną.

Klasa Regular to konkurencja, w której chodzi o podniesienie jak największej masy. Istotny wpływ na ostateczny wynik ma również zgodność obliczeń z rzeczywistymi osiągami samolotu. Tu drużyna z PW oprócz zwycięstwa zajęła 1. miejsce za największy podniesiony ciężar i pierwsze miejsce za dokumentację techniczną.

Z kolei w klasie Advanced startują potężne maszyny latające – o rozpiętości skrzydeł powyżej 3 metrów, wyposażone w wiele silników. Tu drużyna nie tylko okazała się najlepsza w rozliczeniu ogólnym, ale też zdobyła pierwsze miejsce za najdokładniejszy zrzut ładunku oraz trzecie miejsce za prezentację techniczną.

Studenci z SMKN SAE startują w konkursie Aero Design od 1991 roku. „Nasze sukcesy nie byłby możliwe, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów, którzy poświęcają cały swój wolny czas i energię, aby mogły powstać nasze samoloty” – komentuje Dariusz Chrzanowski, prezes SMKN SAE.

Oprócz PW, Polskę w zawodach reprezentowały jeszcze drużyny z Politechniki Poznańskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

SAE (Society of Automotive Engineers) International jest organizacją zrzeszającą ponad 90 tys. członków studentów, wykładowców, inżynierów i producentów z blisko 100 krajów, którzy dzielą się informacjami i wiedzą z zakresu inżynierii systemów mobilnych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2021