02.12.2020
PL EN
24.04.2013 aktualizacja 24.04.2013

Europejski Festiwal Science on Stage w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 350 nauczycieli z 25 krajów zaprezentuje swoje metody edukacyjne podczas europejskiego Festiwalu Science on Stage (Nauka na Scenie), który odbędzie się w Collegium Polonicum w Słubicach i na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Od czwartku do niedzieli (25-28 kwietnia) nauczyciele, którzy zakwalifikowali się do udziału w festiwalu, przedstawią na ok. 200 stoiskach swoje pomysły oraz eksperymenty, a ponadto poprowadzą warsztaty i lekcje pokazowe - powiedziała PAP Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum w Słubicach.

Uczestnicy festiwalu wysłuchają także kilku wykładów naukowców, m.in. prof. Rolf Landua z CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) opowie o poszukiwaniach bozonu Higgsa (cząstki odpowiedzialnej za masę innych cząstek elementarnych).

Niektórzy nauczyciele wspólnie ze swoimi uczniami zaprezentują także, w formie przedstawień, jak można nauki przyrodnicze pokazać na scenie i zainteresować nimi młodych ludzi, którzy stronią od nauk ścisłych. Przez cztery dni na uczelni w Słubicach będą królowały takie dyscypliny nauki jak fizyka, chemia, biologia i matematyka.

\"Prezentacje przygotują nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród uczestników znajdą się także wykładowcy akademiccy zajmujący się problemami dydaktyki. Obok prezentacji odbędą się liczne warsztaty i panele dyskusyjne. Festiwal jest polem wymiany doświadczeń między nauczycielami nauk przyrodniczych z całej Europy\" - powiedział PAP współorganizator festiwalu prof. Wojciech Nawrocik z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz (UAM) w Poznaniu.

Polska delegacja liczy ok. 70 nauczycieli z całego kraju, którzy w ramach 38 projektów przedstawią swoje osiągnięcia i pasje. Zostali oni wyłonieni podczas krajowej edycji Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie, który odbył się we wrześniu 2012 roku w Poznaniu, tradycyjnie na Wydziale Fizyki UAM. Równie liczną jak polska, będzie grupa niemiecka. Przedstawiciele pozostałych 23 nacji tworzą zespoły liczące po ok. 10 osób.

W festiwalu uczestniczyć będą także dwie grupy uczniów z polskich gimnazjów w Olsztynie i Czempiniu, które na głównej scenie zaprezentują w języku angielskim dwa przedstawienia. Jedno z nich pt. \"Focus pocus, one must focus\" to pokaz wielu doświadczeń fizycznych, a spektakl \"About a bit romantic meeting of Electricity and Magnetism and what happened next\" w teatralny sposób przybliży widzom podstawowe zagadnienia związane z odkryciem i zastosowaniem elektryczności i magnetyzmu.

\"Dzięki festiwalowi możemy czerpać wzorce od najlepszych nauczycieli z całej Europy i wykorzystywać je podczas edukacji naszych dzieci i młodzieży. Możemy także dzielić się z zagranicznymi kolegami naszymi pomysłami i doświadczeniem. Celem głównym jest zainteresowanie uczniów naukami przyrodniczymi, które są podstawą rozwoju każdego społeczeństwa\" - powiedział PAP Nawrocik.

Przyznał, że przedmioty ścisłe, takie jak chemia czy fizyka, nie należą do łatwych, jednak przy odpowiedniej formie nauki można zainteresować nimi młodych ludzi i zachęcić ich do studiowania na kierunkach przyrodniczych.

Europejski Festiwal Science on Stage odbywa się co dwa lata - w tym roku po raz ósmy. W 2011 roku gościł w stolicy Danii Kopenhadze. Patronat nad tegorocznym festiwalem objęli: prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Science on Stage Deutschland i Science on Stage Polska, wspomagani przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Fizyczne.

Prof. Nawrocik uznał, że organizacja imprezy na polsko-niemieckim pograniczu jest kolejnym dowodem na dynamiczny rozwój współpracy naukowej i dydaktycznej między Polską a Niemcami.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ hes/ abe/

Copyright © Fundacja PAP 2020