26.10.2020
PL EN
26.04.2013 aktualizacja 26.04.2013

Samorząd województwa podlaskiego chce powołać radę studencką

Samorząd województwa podlaskiego chce powołać radę, która doradzałaby sejmikowi w sprawach studenckich. Pomysł powoływania takich rad, bądź rzeczników ds. studenta popiera minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Minister Kudrycka na początku roku rozesłała do wszystkich marszałków województw list w sprawie powołania społecznych rad studenckich lub rzecznika ds. studentów. Jak wyjaśniła w liście, chodzi o aktywniejsze włączenie się studentów w "adresowane do nich działania podejmowane w poszczególnych województwach".

W czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku Kudrycka przedstawiła kandydata na stanowisko rzecznika ds. studentów w województwie podlaskim, studenta prawa Uniwersytetu w Białymstoku Mateusza Maciejczuka. Jak mówił dziennikarzom sam kandydat, otrzymał on "akredytację" od wszystkich środowisk studenckich w regionie.

Kudrycka powiedziała, że taki rzecznik będzie mógł współpracować z marszałkiem np. w określeniu kryteriów, które są stosowane przy przyznawaniu stypendiów dla studentów czy współpracować przy organizacji imprez wojewódzkich. Mówiła też, że rzecznik będzie mógł apelować np. o zwiększenie zniżek dla studentów w przejazdach komunikacją.

Jak dodała minister, zadaniem marszałków jest "wsłuchiwać się w głos studentów". W jej ocenie, pomysł z powołaniem rzecznika spotkał się wśród marszałków z "ogromną przychylnością". Ma nadzieję, że wkrótce zostaną oni powołani przy każdym urzędzie marszałkowskim.

Samorząd województwa podlaskiego rozważa powołanie nie tyle rzecznika, co społecznej rady studenckiej. Jak powiedział członek zarządu województwa Jacek Piorunek, zdaniem prawników urzędu, rada studencka jest bowiem "prawnie umocowana" w strukturze urzędu marszałkowskiego, mówi o tym ustawa o powoływaniu rad konsultacyjnych przy urzędzie.

Ale - jak zaznaczył - biuro prawne bada, czy nie można jednak powołać samego rzecznika studentów.

Piorunek powiedział w czwartek PAP, że w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie ze studentami w sprawie powołania rady studenckiej. Dodał, że studenci sami wybrali skład rady. Wyjaśnił, że miałaby się składać z przedstawicieli trzech środowisk studenckich w regionie: Białegostoku, Łomży i Suwałk.

Jej szefem, czyli rzecznikiem, miałby być przedstawiciel największego ośrodka akademickiego - Białegostoku, pozostali mieliby być jego zastępcami. Piorunek poinformował też, że sprawą formalnego powołania rady zajmie się sejmik województwa na sesji w maju.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ rof/ krf/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020