Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
29.04.2013 aktualizacja 29.04.2013

Na Politechnice Opolskiej zainaugurowano wykłady Akademii Klubu 150

Wykład inauguracyjny Akademii Klubu 150 odbył się w piątek na Politechnice Opolskiej. Do klubu należą najbardziej dynamiczne i innowacyjne firmy z Opolszczyzny. Celem akademii jest zainteresowanie studentów praktycznymi zagadnieniami, z jakimi spotykają się praktycy przemysłu i biznesu.

Klub powołało do życia Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Klub ma pomóc w diagnozowaniu konkretnych potrzeb przedsiębiorstw i próbować wdrażać w życie systemowe rozwiązania wspomagające rozwój firm oraz tworzenie nowych miejsc pracy. „W trakcie wykładów ze studentami Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej menedżerowie z opolskich firm, będą mogli dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Zainteresowanie prowadzeniem wykładów jest duże. Chętni przysyłają zagadnienia, o których chcą mówić. I nie chcą za to żadnego wynagrodzenia” – powiedział PAP kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, działającego przy OCRG, Sławomir Janecki.

Wykład inauguracyjny Akademii Klubu 150 poprowadził dyrektor firmy Keiper Bogusław Dawiec, który opowiedział studentom opolskiej uczelni o Systemie Produkcyjnym Toyoty i zasadach, jakimi się kieruje. Koncentruje się on na cięciu kosztów produkcji i podnoszeniu jakości. 

Dawiec zaznaczył, że fabryki Toyoty nigdy nie są oddawane pod zarząd pracowników z państw, na terenie których funkcjonują. Zawsze zarząd jest pod kontrolą Japończyków, a wszystkie dokumenty są sporządzane w dwóch językach: japońskim i danego państwa.

Na koniec wykładu Dawiec zaprosił studentów Politechniki Opolskiej do odbycia staży w jego zakładzie. „Znajdziemy dla was miejsce i damy coś do zrobienia. Może na początek nie będą to bardzo ambitne rzeczy, bo najpierw musimy was poznać. Budujemy bazę takich osób, bo nie jest łatwo znaleźć dobrego inżyniera” – stwierdził.

Partnerami Klubu 150 są Wałbrzyska oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a patronat nad projektem objął minister gospodarki Janusz Piechociński oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Grupy firm zrzeszone w klubie będą mogły sięgać po unijne pieniądze na szczeblu ministerialnym. Na działanie klubu przeznaczono 2 mln zł w ciągu pierwszych dwóch lat jego funkcjonowania. Pieniądze pochodzą z unijnych dotacji.

PAP - Nauka w Polsce

mtn/ krf/ ula/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024