Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
12.05.2013 aktualizacja 12.05.2013

Większość rodziców rozprasza się za kierownicą

90 proc. rodziców przyznało, że podczas wożenia swoich dzieci samochodem wykonuje jednocześnie różne inne czynności, m.in. rozmawia przez telefon, pisze SMS-y i zmienia płyty - dowodzą badania przeprowadzone w University of Michigan.

Rodzice-kierowcy rozpraszają się też w inny sposób - ok. 70 proc. deklaruje, że wykonuje czynności związane z dzieckiem, jak karmienie czy podnoszenie upuszczonej zabawki. Również 70 proc. przyznaje, że w samochodzie dba o siebie, np. je czy wykonuje zabiegi pielęgnacyjne.

Co więcej, wielozadaniowość jest częstsza wśród rodziców, którzy doświadczyli w życiu wypadku samochodowego w porównaniu z tymi, którzy nigdy go nie mieli.

"Wiele uwagi poświęca się nastoletnim kierowcom, którzy się rozpraszają. Tymczasem nasze wyniki wskazują, że to uwaga rodziców jest często odciągana od drogi" - napisała w oświadczeniu badaczka dr Michelle Macy.

Przepytano ponad 600 rodziców, których dzieci w wieku 1-12 lat trafiły do dwóch izb przyjęć z różnych powodów.

Prawie połowa rodziców zadeklarowała, że podczas jazdy stara się znaleźć drogę, korzystając z mapy czy urządzenia GPS. Pisanie SMS-ów było najrzadszym czynnikiem rozpraszającym - w ciągu ostatniego miesiąca robiło to podczas wożenia dzieci niewiele ponad 10 proc. rodziców.

Rodzice byli też pytani o typ zabezpieczeń, jaki stosują podczas przewożenia swoich dzieci, a badacze oceniali, czy był on wykorzystywany w odpowiedni sposób (np. czy rodzice zapinali pasami bezpieczeństwa dzieci w wieku 8-12 lat). Badani, którzy nie wykorzystywali właściwych środków bezpieczeństwa, częściej niż inni deklarowali, że za kółkiem wykonują czynności niezwiązane z prowadzeniem samochodu.

"Nasze badania identyfikują niektóre ważne obszary wymagające poprawy bezpieczeństwa dziecięcych pasażerów" - podkreśliła Macy.

Wyniki zaprezentowano w tym tygodniu podczas dorocznego spotkania Pediatric Academic Societies w Waszyngtonie. (PAP)

mrt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024