02.12.2020
PL EN
09.05.2013 aktualizacja 09.05.2013

Rozpoczął się 11. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Jak natura pomaga walczyć z nowotworami? Czy komputery potrafią myśleć? Jaki jest związek matematyki i muzyki? - to niektóre z tematów warsztatów i wykładów zaplanowanych w ramach rozpoczętego w środę 11. Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Białymstoku.

Impreza potrwa do 21 maja. W sumie w jej programie jest ok. 400 różnych wydarzeń: wykładów, pokazów, doświadczeń, wystaw, spektakli, koncertów czy debat.

W festiwalu bierze udział jedenaście białostockich uczelni, m.in. Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania. W tym roku włączył się też powstający w Białymstoku Park Naukowo-Technologiczny.

Głównym celem festiwalu jest prezentacja dorobku i potencjału białostockich uczelni. Jak powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Kazimierz Meredyk z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, oferta festiwalu skierowana jest zarówno do młodzieży jak i osób starszych. Dodał, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W każdy dzień festiwalowy zaprezentuje się jedna, bądź dwie uczelnie. Najwięcej propozycji przygotował Uniwersytet w Białymstoku. Odbędzie się m.in. wykład o tym jak natura i wykorzystanie np. różnych roślin pomaga w walce z nowotworami. Będzie można też posłuchać o faktach i mitach o GMO, czyli roślinach modyfikowanych genetycznie.

Odbędą się warsztaty z XIX-wiecznej techniki fotograficznej - mokrego kolodionu i będzie można samemu przygotować płytę światłoczułą, naświetlić ją i sporządzić negatyw oraz odbitkę. Przygotowano też warsztaty upcyklingowe, czyli warsztaty z powtórnego wykorzystania zużytych rzeczy jak puszek, butelek czy kartonów. Podczas innych warsztatów, zainteresowani dowiedzą się co zjadają w bulwie ziemniaka i ziarnie fasoli, co to jest mąka i dlaczego korzeń marchwi jest pomarańczowy.

Politechnika Białostocka przygotowała panel o tym, czy komputery potrafią myśleć, czyli o faktach i mitach, jakie stworzono wokół sztucznej inteligencji. Chętni podczas warsztatów będą mogli zaprogramować swojego robota, aby omijał przeszkody czy by mógł rozpoznać odległość dzielącą go od ściany bądź kolor np. podłogi. Podczas wykładu o matematyce dźwięku będzie można się dowiedzieć o związkach matematyki i muzyki, m.in. jak mierzyć odległość między dźwiękami czy jakie są związki między liczbami i dźwiękami.

Akademia Teatralna przygotowała kilka warsztatów, podczas których będzie można spróbować swoich sił aktorskich czy sprawdzić, że "śpiewać każdy może". Najmłodsi zostaną zaproszeni na warsztaty pobudzające wyobraźnię. Dowiedzą się, że np. prześcieradło jest w stanie zamienić się w morze, widelec i łyżka to przyjaciele a durszlak może wyczarować gwiazd.

Liczne imprezy przygotował też Uniwersytet Medyczny. W specjalnym namiocie, który stanie na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach szycia chirurgicznego, dowiedzieć się jak dbać o zęby czy jak analizować wyniki badań krwi.

Podsumowaniem Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, jest co roku, Dzień Akademicki, który odbędzie się 2 czerwca na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020