Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
09.05.2013 aktualizacja 09.05.2013

1. miejsce w zarządzaniu wirtualną firmą dla studentów z Rzeszowa

Międzynarodowa drużyna studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zajęła pierwsze miejsce w 35. Międzynarodowym Konkursie Marketplace na zarządzanie wirtualną firmą.

Marketplace to program komputerowy, symulujący procesy i sytuacje zachodzące na rynku biznesowym. Program wymaga od studentów analizy danych rynkowych, a także podejmowania realistycznych decyzji biznesowych. Korzystają z niego do szkolenia kadry menadżerskiej firmy, uniwersytety i szkoły biznesowe na całym świecie.

Rywalizacje odbywały się w świecie wirtualnym; każda z drużyn pracowała z programem Marketplace na komputerach na swoich uczelniach.

Zwycięską drużynę o nazwie InnoTech tworzyli: Khrystyna Daniv i Marta Datsyuk – obie z Ukrainy, oraz Dawid Antas i Kacper Gołoś - z Polski.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka rzeszowskiej uczelni Urszula Pasieczna drużyna pokonała rywali miażdżącą przewagą punktową; zespół Texas A&M University, który zajął drugie miejsce uzyskał 15 punktów.

„Osiągnęliśmy wynik osiem razy lepszy od drugiej drużyny. To nieprawdopodobne uczucie wygrać z taką przewagą” – mówił Kacper Gołoś. Zwycięzcy podkreślali też, że udział w Marketplace dał im ogromne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.

Opiekun zwycięskiego zespołu Wojciech Pitura zaznaczył, że ćwiczenia symulacyjne są najlepszą metodą na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Ponadto Marketplace jest rozgrywką, która gwarantuje zwycięzcom międzynarodowy certyfikat ceniony przez pracodawców.

„Dzięki temu, że uczelnia kształci dobrych studentów z kilkunastu krajów świata możemy tworzyć mocne zespoły, które uzyskują międzynarodowe sukcesy” – powiedział rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prof. Tadeusz Pomianek.

Studenci w trakcie konkursowej rozgrywki wcielili się w rolę przedsiębiorców, którzy musieli stworzyć produkt, ustalić jego cenę, opracować kampanię reklamową, promującą jego największe atuty, a także zatrudnić personel, prowadzić prace badawczo-rozwojowe oraz wyznaczyć wielkość produkcji we własnych wirtualnych firmach.

„Kształcenie praktyczne i uczenie studentów przedsiębiorczości to dla nas priorytet. Od października wprowadziliśmy dla wszystkich studentów specjalność warsztat biznesowy. Praktycy biznesu i wysokiej klasy specjaliści uczą ich, jak założyć i poprowadzić własną firmę” - podkreśliła Pasieczna.

Dodała, że uczelnia oferuje też finansowe wsparcie ciekawym przedsięwzięciom biznesowym.

Przygoda zespołu InnoTech z Marketplace zaczęła się w lutym 2013 roku, gdy wziął udział w rozgrywce eliminacyjnej wraz z 29 innymi grupami reprezentującymi uczelnie z całego świata. Zespół rzeszowskiej uczelni zakwalifikował się z 5. miejsca. Podczas eliminacji drużyny zmierzyły się z firmami zarządzanymi przez komputer. Do finału, który odbywał się od 20 marca do 24 kwietnia dotarło osiem zespołów, które tym razem rywalizowały między sobą.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021