Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.05.2013 aktualizacja 15.05.2013

Łazik marsjański białostockich studentów stanie do zawodów w USA

Łazik marsjański Hyperion, skonstruowany na Politechnice Białostockiej, w środę poleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w zawodach organizowanych w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah. Zawody odbędą się w dniach 30 maja - 1 czerwca.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. W 2011 roku reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB) z łazikiem Magma2 wygrali te zawody.

W tym roku do udziału w zawodach zgłosiło się 14 drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Polski i Indii. Polskę, oprócz Hyperiona, będą reprezentowały łaziki skonstruowane na Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Rzeszowskiej - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku.

Podczas konferencji zaprezentowano Hyperiona. Łazik waży ok. 40 kg, wykonany jest z aluminium, wyposażony jest m.in. w manipulator przegubowy, GPS, kamery i sześć kół. Został skonstruowany na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Jak powiedział opiekun grupy studentów, prodziekan ds. promocji tego wydziału dr inż. Kazimierz Dzierżek, dzięki temu, że łazik został wykonany z aluminium, jest odporny na przeciążenia, złamania czy uszkodzenia mechaniczne. Zastosowano też specjalne silniki, które - jak zauważył Dzierżek - mają tę przewagę nad innymi, że są trzykrotnie lżejsze, a mają tę samą moc. Dodał, że takie silniki są w łaziku Curiosity, który obecnie znajduje się na Marsie. Mówił też, że w robocie jest "bardzo zaawansowana" elektronika.

Michał Grześ, konstruktor łazika, powiedział, że konstrukcja Hyperiona różni się zupełnie od konstrukcji poprzednich łazików. Wymienił, że zastosowano m.in. inny rodzaj zawieszenia oraz innowacyjny system sterowania robotem, łazik ma też bardziej złożony manipulator, dzięki któremu dokładniej chwyta. Hyperion jest również dużo szybszy od swoich poprzedników (może osiągnąć prędkość do ok. 20 km/h).

Wśród zadań, jakie będzie musiał wykonać łazik podczas zawodów jest: wyczyszczenie panelu słonecznego, który znajduje się na robocie, dowiezienie paczek astronautom przy pomocy GPS i manipulatora oraz poruszanie się po trudnym terenie.

Hyperion powstał dzięki środkom z resortu nauki. Uczelnia wzięła udział w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i otrzymała 366 tys. zł na realizację zadania "Projekt robota mobilnego (łazika marsjańskiego) na zawody University Rover Challenge 2013 i 2014". Pieniądze zostały przeznaczone przede wszystkim na budowę łazika oraz pokryły koszty wyjazdu studentów do Stanów Zjednoczonych.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024