30.11.2020
PL EN
23.05.2013 aktualizacja 23.05.2013

Po raz szósty wyróżniono uczelnie i wydziały walczące z plagiatami

16 uczelni wyższych i trzy wydziały otrzymały w czwartek w Warszawie certyfikaty „Uberrima Fide” za wzorcowe przeciwdziałanie zjawisku plagiatowania prac dyplomowych. Wyróżnienia przyznano po raz szósty.

„Studenci i uczniowie nagminnie komponują teksty z fragmentów już gotowych. Plagiatowanie jest globalną plagą. W badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii 25 proc. studentów przyznało się do tego, że umieściło w swojej pracy ukryte cytaty z innych tekstów” – powiedział prezes firmy Plagiat.pl dr Sebastian Kawczyński.

W tym roku certyfikaty „Uberrima Fide” (z łac. "w najbardziej uczciwy sposób") otrzymały: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademia Pomorska w Słupsku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Certyfikaty otrzymały też: Wydział Informatyki i Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Nagrodzone uczelnie i wydziały kontrolują powstające u nich prace licencjackie i magisterskie pod kątem niesamodzielności. Komputerowy system porównuje tekst pracy z zasobami internetu oraz publikacji, którymi wymieniają się szkoły. Następnie wskazuje fragmenty, które pokrywają się z innymi tekstami lub są z jakiegoś innego powodu podejrzane.

Najprawdopodobniej już wkrótce wszystkie uczelnie będą zobowiązane do wdrożenia systemów antyplagiatowych. Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami do zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, prace dyplomowe – przed obroną – będą musiały być sprawdzone właśnie z wykorzystaniem programu antyplagiatowego, a po obronie - trafią do ogólnopolskiego repozytorium.

„Z naszego punktu widzenia, dla systemu edukacji to jest rozwiązanie bardzo dobre, bo ta baza będzie pełna. Teraz nie wszystkie prace są sprawdzane, a po zmianie system będzie znacznie bardziej szczelny. To może być przełomowa zmiana" – powiedział dr Kawczyński.

Jego zdaniem powstanie bazy będzie "prawdziwym ciosem" w rynek prac pisanych na zamówienie. "Tam już nie będzie można nieuczciwie zarabiać pieniędzy” – ocenił.

Rektor wyróżnionej w tym roku warszawskiej SGH prof. Tomasz Szapiro zwrócił jednak uwagę, że uczelnie musi być stać na zainstalowanie komercyjnych systemów antyplagiatowych. Uczelnie muszą mieć też pewność, że firmy antyplagiatowe są godne zaufania.

„Powierzamy im dane studentów, jesteśmy strażnikami tych danych i musimy być ostrożni i pewni technologii. Musimy mieć pewność, że nie nastąpi przeciek własności intelektualnej, który będzie poza naszą kontrolą, a za naszą zgodą” – podkreślił prof. Szapiro.

Certyfikaty uczelniom i wydziałom walczącym z plagiatami wręczono podczas konferencji "Przeciwdziałanie plagiatom na uczelniach sposobem na poprawę jakości kształcenia. Publiczna baza prac dyplomowych i ogólnopolski system antyplagiatowy w perspektywie zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym". Spotkanie zorganizowała Fundacja im. Fresnela i firma Plagiat.pl. Patronem medialnym był serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020