Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
13.06.2013 aktualizacja 13.06.2013

Żółwie są w stanie wpływać na swoją płeć

Młode żółwie przemieszczają się w obrębie swoich jaj, aby ochłodzić się lub ogrzać, co w konsekwencji może oznaczać, że decydują o swojej płci - wynika z nowego badania, opisanego w magazynie "Biology Letters".

To pierwszy dowód na to, że embriony rozmyślnie regulują swoją temperaturę. Ta umiejętność jest kluczowa dla młodych i dorosłych żółwi, które są zmiennocieplne (ektotermiczne). Utrzymanie temperatury ciała zależy u nich od zewnętrznych źródeł ciepła, więc muszą się przemieszczać z chłodniejszych do cieplejszych miejsc, aby bilans ciepła się zrównoważył.

W 2011 roku badanie opisane w "Proceedings of the National Academy of Sciences" dowodziło, że zarodki żółwi chińskich (Pelodiscus sinensis) przesuwały się tkwiąc w jaju w kierunku ogrzanego słońcem podłoża. Badacze nie byli pewni, czy robiły to, aby wpłynąć na swoją temperaturę, czy bezwolnie dryfowały w kierunku ciepła ze względu na dynamikę płynów w jaju.

W celu sprawdzenia tej kwestii ekolog Wei Guo Du z Chińskiej Akademii Nauk i jego koledzy poddali inkubacji 125 jaj żółwi z gatunku Chinemys reevesii. Jaja poddawano działaniu temperatur od 26 do 33 st. Celsjusza. Okazało się, że w obliczu wyższych temperatur embriony miały problemy z przeżyciem.

Badacze wykorzystywali silne źródło światła dla określenia, gdzie zarodki znajdują się w obrębie jaja. Po 10 dniach połowę z nich uśmiercono poprzez zastrzyk, aby sprawdzić, czy ich przemieszczanie się było dryfowaniem, czy też miały na to jakiś wpływ.

Pomiary wykazały, że żywe zarodki przemieszczały się w kierunku źródła ciepła, kiedy skorupka jaja miała od 29 do 30 st. Celsjusza. Kiedy jednak robiła się cieplejsza, żółwie oddalały się. Martwe embriony nie poruszały się wcale, co wskazuje na to, że żywe "kręcą się" w obrębie jaja celowo.

Zdaniem badaczy wyniki są interesujące, zwłaszcza że płeć żółwi determinowana jest przez temperaturę, w jakiej rozwijają się zarodki. Do tej pory badacze uważali, że to matka zakładając gniazdo decyduje o temperaturze, jednak nowy eksperyment wskazuje, że małe żółwie mogą "wybrać" sobie płeć, przemieszczając się w obrębie jaja.

Nie tylko embriony żółwi są aktywne. Tegoroczne badanie opisane w magazynie "PLOS ONE" wykazało, że zarodki rekinów bambusowych potrafią zastygnąć w swoim jaju bez ruchu, wyczuwając pole elektryczne drapieżników. (PAP)

mrt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024