25.02.2020
PL EN
14.06.2013 aktualizacja 14.06.2013

Materiały z tworzyw sztucznych mogą chronić astronautów przed promieniowaniem

Zespół amerykańskich i japońskich naukowców analizujący dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter wskazuje, że lekkie materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą stanowić wystarczająco efektywną ochronę dla astronautów przed szkodliwym promieniowaniem.

Na Ziemi ochronę przed niebezpiecznymi cząstkami o wysokich energiach zapewnia gruba ziemska atmosfera oraz pole magnetyczne naszej planety. W przestrzeni kosmicznej astronauci pozbawieni są tej naturalnej ochrony.

Głównym materiałem używanym przy konstruowaniu statków kosmicznych jest aluminium. Daje ono jednak względnie słabą ochronę przed wysokoenergetycznym promieniowaniem kosmicznym, a na dodatek wcale nie jest najlżejszym materiałem. Testy porównawcze własności ochronnych aluminium i tworzyw sztucznych były do tej pory wykonywane w laboratoriach na powierzchni Ziemi. Materiały poddawano działaniu sztucznie wytworzonych ciężkich cząstek, symulujących promieniowanie kosmiczne.

Tym razem analizy dotyczą obserwacji dokonanych za pomocą księżycowej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter i jej teleskopu do obserwacji promieniowania kosmicznego. Sonda od 2009 roku dokonuje pomiarów wysokoenergetycznych cząstek pochodzących od promieniowa kosmicznego i aktywności słonecznej.

Mierzono dawki promieniowania po przejściu przez materiał z tworzywa sztucznego. Teleskop wyposażony jest w trzy pary silikonowych detektorów, oddzielonych warstwami z tworzywa sztucznego imitującego ludzką skórę, które chronią dwa z trzech detektorów. Uzyskane wyniki wskazują, że tworzywa sztuczne są bardziej efektywne w ograniczaniu szkodliwego promieniowania niż aluminium.

Naukowcy z kilku amerykańskich instytutów naukowych oraz z instytucji japońskiej przedstawili wyniki swoich badań w internetowej wersji czasopisma „Space Weather”, wydawanego przez Amerykańską Unię Geofizyczną. Autorami artykułu są Cary Zeitlin oraz Nathan Schwadron. Kierownikiem grupy badawczej był Cary Zeitlin z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado. (PAP)

cza/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020