15.08.2020
PL EN
17.06.2013 aktualizacja 17.06.2013

Karmienie piersią sprzyja rozwojowi mózgu

Dzieci karmione piersią cechują się intensywniejszym rozwojem istoty białej w mózgu niż maluchy karmione modyfikowanym mlekiem - zawiadamia czasopismo "NeuroImage".

Z badań amerykańskich naukowców z Brown University wynika, że niektóre rejony mózgu u dzieci, które były karmione piersią przez co najmniej trzy miesiące od momentu urodzenia, są lepiej ukształtowane niż u dzieci podlegających karmieniu mieszanemu, a tym bardziej u maluchów karmionych wyłącznie butelką.

Najbardziej widoczne różnice zaobserwowano w obszarach mózgu związanych z poznaniem, językiem i funkcjonowaniem emocjonalnym.

Dzieci karmione piersią miały najszybciej wzrastającą osłonkę mielinową, czyli warstwę, która otacza włókna nerwowe i przyspiesza przesyłanie sygnałów między nimi.

Badacze zastosowali specjalne urządzenie, które pozwoliło na przeprowadzenie rezonansu magnetycznego u śpiących dzieci i zauważyli, że już u 2-letnich maluchów możliwe było dostrzeżenie wyraźnych różnic w budowie mózgu.

Także testy behawioralne pozwoliły stwierdzić, że dzieci karmione piersią osiągały najlepsze wyniki podczas badania funkcji językowych, wzrokowych i motorycznych.

Naukowcy postanowili również sprawdzić, jak długość karmienia piersią wpływa na rozwój dzieci i okazało się, że niemowlęta, które były karmione w sposób naturalny przez ponad rok miały lepiej rozwinięty mózg, szczególnie w rejonie odpowiedzialnym za funkcje motoryczne.

"Wygląda na to, że karmienie piersią jest zdecydowanie korzystne" - komentuje Sean Deoni, główny autor badania. (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020