24.09.2020
PL EN
04.07.2013 aktualizacja 04.07.2013

Uczelnie rozwiną współpracę z zagranicą dzięki środkom z NCBR

50 mln zł przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na programy rozwoju uczelni i instytutów PAN we współpracy z partnerami zagranicznymi. Konkurs, który ogłoszono w czwartek potrwa do 4 września.

W konkursie ważną rolę będzie odgrywało wzbogacenie oferty dydaktycznej o rozwiązania wypracowane we współpracy z prestiżowymi ośrodkami akademickimi z Europy - poinformowali przedstawiciele NCBR w przesłanym PAP komunikacie.

"Rynek pracy podobnie jak cała gospodarka nieustannie ewoluuje i stawia nowe wymagania. Przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy jest we współczesnym świecie niezwykle ważne. W Polsce powinniśmy stymulować zmiany na uczelniach poprzez nagradzanie ciekawych pomysłów i najlepszych praktyk wypracowanych szczególnie we współpracy międzynarodowej" – uważa prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Uczelnie oraz instytuty naukowe PAN mogą składać wnioski o dofinansowanie ponadnarodowych programów współpracy międzynarodowej. Można starać m.in. o środki na realizację nowych kierunków dla studentów i doktorantów, na dostosowanie programów kształcenia dla potrzeb m.in. rynku pracy. W konkursie można się też ubiegać o środki na współpracę uczelni z pracodawcami, podnoszenie kompetencji dydaktycznych kadry akademickiej, szkolenia i staże dla kadry akademickiej w wiodących zagranicznych ośrodkach, a także na stypendia dla młodych naukowców i profesorów wizytujących.

Zdaniem Jana Kurzydłowskiego, dyrektora NCBR, rynek nieustannie weryfikuje kompetencje absolwentów uczelni wyższych. "Dlatego niezbędne jest stałe monitorowanie trendów na tym rynku i podejmowanie inicjatyw pomagających nadążyć za zmieniającymi się oczekiwaniami. Aby to ułatwić, NCBR postanowiło wesprzeć uczelnie w zakresie wykorzystania najlepszych praktyk międzynarodowych. Dzięki środkom z naszego konkursu uczelnie lepiej będą rozpoznawać oczekiwania pracodawców oraz podniosą kwalifikacje kadry akademickiej istotne dla przygotowania studentów do pracy w przemyśle" – wyjaśnia.

Budżet konkursu wynosi 50 mln zł, a nabór wniosków potrwa do 4 września 2013 roku.

Konkurs na programy ponadnarodowe to kolejne działanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które ma ułatwić uczelniom rozwój oraz współpracę z pracodawcami i dostosowanie studiów do wymogów lokalnych i globalnych rynków pracy. Do dziś Centrum przeznaczyło na ten cel blisko 4 mld zł.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020