15.08.2020
PL EN
09.07.2013 aktualizacja 09.07.2013

Neolityczne znaleziska i pozostałości osady sprzed 9000 lat w Izraelu

Archeolodzy odkryli w środkowym Izraelu ślady prehistorycznej osady rolniczej sprzed 9000 lat oraz liczne artefakty z okresu neolitu – informuje serwis internetowy Jewish Press.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych poprzedzających układanie rur kanalizacyjnych w spółdzielni rolniczej (moszawie) Esztaol, na terenie samorządu regionu Mateh Yehuda w Dystrykcie Jerozolimy.

Jak poinformował Beniamin Storchen z Urzędu Starożytności Izraela, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, archeolodzy odkryli pozostałości neolitycznej osady, której pierwsi mieszkańcy już około 9000 lat temu zaczęli uprawiać ziemię i rozwijać rolniczy tryb życia.

Odkryte na stanowisku artefakty wskazują, że ludzie żyli w tym miejscu przez kolejne 4000 lat, a w okresie największego rozkwitu osady na okolicznych polach uprawiano zboża, zakładano sady i hodowano zwierzęta.

Naukowcy ustalili, że z nieznanych jeszcze powodów osada została opuszczona przez mieszkańców około 4600 lat temu.

Według Storchena najnowsze odkrycie dowodzi istnienia już w czasach prehistorycznych dobrze zorganizowanych osad rolniczych położonych w rejonie Wyżyny Judejskiej, najczęściej w pobliżu rzek.

Osada na stanowisku w Esztaol znajdowała się w pobliżu miejsca, gdzie dwie obecnie wyschnięte rzeki - Kislon i Ishwa - łączyły swoje nurty.

Wśród artefaktów odkrytych na stanowisku znajdują się kamienne i krzemienne narzędzia - w tym do zbierania zboża – oraz naczynia, groty strzał, koraliki i przedmioty wykonane z kości. (PAP)

jot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020