15.08.2020
PL EN
10.07.2013 aktualizacja 10.07.2013

We wrześniu CERN otworzy swoje podwoje dla zwiedzających

Spotkania z naukowcami, możliwość zwiedzenia m.in. laboratorium produkującego antymaterię oraz Wielkiego Zderzacza Hadronów dla wszystkich chętnych organizuje pod koniec września Europejskie Centrum Badań Jądrowych (CERN).

Swoje podwoje CERN pod Genewą otwiera dla zainteresowanych od 27 do 30 września. Seria zaplanowanych imprez ma przybliżyć szerokiej publiczności prowadzone tam badania naukowe i dokonane odkrycia - poinformował Paweł Brückman de Renstrom z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, polski przedstawiciel w European Particle Physics Communication Network w przesłanym PAP komunikacie.

W dniach 28 i 29 września (sobota-niedziela), w ramach Dni Otwartych odbywających się pod hasłem „Nasz świat Waszym światem”, zwiedzający będą mieli możliwość spotkania się z naukowcami, inżynierami oraz technikami CERN.

Na zainteresowanych będzie czekać ok. 40 miejsc pracy naukowców. Na powierzchni będzie można zobaczyć m.in. laboratorium produkujące antymaterię, laboratoria kriogeniczne i kryształów oraz gigantyczne magnesy. Pod ziemią będzie można zwiedzić Wielki Zderzacz Hadronów (LHC).

Ponieważ liczba osób mogących zwiedzić podziemia jest ograniczona, od połowy sierpnia dostępna będzie rejestracja internetowa. Możliwe będzie zarezerwowanie jednorazowo do czterech biletów na konkretny termin. Bilety będą się sukcesywnie pojawiać na stronie internetowej w ciągu trzech tygodni.

Szczegółowe informacje dotyczące Dni Otwartych dostępne są na stronie: www.cern.ch/opendays2013

Jak napisano w komunikacie, Dni Otwarte CERN będą się odbywały w trakcie tzw. długiego przestoju akceleratorów, podczas którego dokonywane są niezbędne modernizacje, dzięki którym LHC będzie mógł pracować przy jeszcze wyższych energiach po ponownym rozruchu w 2015 r.

Zarówno zwiedzanie, jak i inne atrakcje będą bezpłatne. Podczas Dni Otwartych CERN spodziewa się około 100 tysięcy zwiedzających.

Z kolei 27 września (piątek) CERN będzie świętował swoje odkrycia wraz z instytucjami współpracującymi i partnerami w przemyśle. Wieczorem zaś zaplanowano wydarzenie zatytułowane „Origins 2013”. Będzie ono retransmitowane w internecie jako część Europejskiej Nocy Naukowców, organizowanej z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Jak zapowiada Paweł Brückman de Renstrom, wezmą w nim udział wybitni uczeni, w tym laureaci Nagrody Nobla. Będą oni wyjaśniać wielkie przełomy w nauce, które pozwalają lepiej zrozumieć pochodzenie Wszechświata. Wydarzenie to będzie transmitowane z CERN, siedziby UNESCO w Paryżu i placu Salaborsa w Bolonii.

„Naukowcy będą też, wraz z niewielkimi grupami zwiedzających, uczestniczyć w czymś w rodzaju +naukowego speed dating+. To wydarzenie, na które trzeba się osobno zapisać, jest organizowane we współpracy z włoskim Istituto Nazionale di Astrofisica (Narodowym Instytutem Astrofizyki), Europejską Agencją Przestrzeni Kosmicznej (ESA), Europejskim Południowym Obserwatorium (ESO) i UNESCO, pod patronatem Komisji Europejskiej” – czytamy w komunikacie.

Więcej informacji na temat „Origins 2013” można znaleźć na stronie: www.origins2013.eu

Na zakończeni serii wydarzeń, 30 września (poniedziałek) odbędzie się przyjęcie dla pracowników CERN, zatytułowane „Bosons & More”. Tego wieczoru przy akompaniamencie Orchestre de la Suisse Romande zagra Alan Parsons Live Project.

Wejściówki na ten koncert będzie można wygrać w konkursie, który od koniec sierpnia pojawi się na stronie internetowej Dni Otwartych.

PAP - Nauka w Polsce

paul/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020