Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.08.2021
PL EN
24.07.2013 aktualizacja 24.07.2013

Delfiny zwracają się do siebie po imieniu i zawsze na imię reagują

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Żyjące na wolności delfiny butlonose wydają z siebie konkretne gwizdy służące identyfikacji. Odpowiadają też, kiedy inne osobniki wołają je "po imieniu" - wynika z badania delfinów żyjących u wschodnich wybrzeży Szkocji, opisanego w ostatnim "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Już wcześniej naukowcy odkryli, że już kilkumiesięczne delfiny wydają z siebie własne, charakterystyczne gwizdy. Często je ćwiczą, pływając wraz z innymi. Pojawiały się też doniesienia, zgodnie z którymi delfiny naśladują nawet gwizdy swoich krewniaków. Nie było jednak jasne, dlaczego tak robią, i w jakich okolicznościach. Ponieważ wspomniane gwizdy są bardzo charakterystyczne - naukowcy podejrzewali, że morskie ssaki używają ich do nazywania innych osobników lub do zwrócenia na siebie ich uwagi.

Gwizdy oznaczające \"imiona\" stanowią niemal połowę odgłosów wydawanych przez żyjące na wolności delfiny. Autorka nowej publikacji w PNAS, Stephanie King z University of St. Andrews w Szkocji, już wcześniej ustaliła, że do naśladowania pogwizdywań innych osobników dochodzi w grupach delfinów bardzo sobie bliskich, np. matek i młodych czy trzymanych w niewoli par samców.

Tym razem King razem z Vincentem M. Janikiem (również z University of St. Andrews) sprawdzali, co się stanie, kiedy delfin usłyszy swój własny gwizd w wykonaniu innego osobnika, nawet słabo znanego. Odgłosy około dwustu delfinów nagrali u wybrzeży Szkocji. Następnie odtwarzali te dźwięki, jeden po drugim, badanemu stadu. Odgłosy odtwarzali na rozmaite sposoby, puszczając delfinom ich własne gwizdy lub manipulując nagraniem tak, by się wydawało, że gwiżdże inny osobnik. Puszczali też gwizdy kontrolne, zdobyte w badanej populacji delfinów i w populacjach obcych.

Badane osobniki za każdym razem szybko reagowały wyłącznie na własne \"imię\". Bardzo szybko na to odgwizdywały, czasami po kilka razy. Na pozostałe gwizdy nie reagowały. Zdaniem badaczy potwierdza się, że gwizdy delfinów są odpowiednikami ludzkich imion, a ich naśladowanie może służyć nawiązaniu kontaktu.

Już wcześniej naukowcy wykazali, że odgłosy z otoczenia znakomicie naśladują ptaki i nietoperze. Tylko jednak delfiny i papugi (choćby żako) wydają z siebie odgłosy wykorzystywane wyłącznie w odniesieniu do konkretnych osobników lub obiektów. Nie jest do końca jasne, dlaczego delfiny używają takich \"nazw\" czy też \"imion\". Zdaniem King może to mieć związek zarówno z wysoką inteligencją tych ssaków, jak i ich bogatą strukturą społeczną oraz ich środowiskiem życia, w którym lepiej słychać, niż widać, i gdzie dźwięk może być bardzo pomocny w identyfikacji. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021