29.10.2020
PL EN
11.09.2013 aktualizacja 11.09.2013

Co dziesiąty zgon w Europie spowodowany chorobą płuc

Choroby płuc odpowiadają za jeden na dziesięć zgonów w Europie, przy czym w największym stopniu przyczynia się do tego palenie papierosów - wynika z badań Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, opublikowanych w zbiorze raportów "European Lung White Book".

Do najczęstszych przyczyn zgonów zalicza się rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i gruźlica. Naukowcy przewidują, że umieralność z powodu dwóch pierwszych chorób w ciągu następnych 20 lat wciąż będzie wysoka. Choć od lat 70. odsetek palaczy w wielu krajach systematycznie malał, wysoka umieralność będzie odbiciem długoterminowych skutków tego nałogu.

Biorąc pod uwagę samą Unię Europejską, choroby płuc są przyczyną co ósmego zgonu. W największym stopniu dotyczy to Belgii, Danii, Węgier, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Najmniej zgonów z powodu chorób płuc odnotowuje się w Finlandii i Szwecji.

"Jeżeli chcemy wpłynąć na długość i jakość życia Europejczyków, a także zmniejszyć obciążenie ekonomiczne, jakim są koszty związane z chorobami płuc, musimy udoskonalić zarówno leczenie, jak i działania prewencyjne" - podkreśla prof. Francesco Blasi, jeden z autorów raportu.

"Rak płuc i POCh zabijają dziesiątki tysięcy osób rocznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje ponad 40 różnych rodzajów chorób płuc. Umieralność z powodu niektórych z nich, jak idiopatyczne włóknienie płuc czy międzybłoniak opłucnej, rośnie systematycznie od kilku dekad" - dodaje w komentarzu prof. Richard Hubbard z British Lung Foundation.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020