19.09.2020
PL EN
10.09.2013 aktualizacja 10.09.2013

W sobotę początek Lubelskiego Festiwalu Nauki

"Człowiek-nauka-pasja" to hasło X edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, który 14 września rozpoczyna się w Lublinie. Przez tydzień miłośnicy nauki będą mogli przeprowadzać własne doświadczenia, słuchać wykładów, oglądać pokazy naukowe i wziąć udział w konkursach.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Człowiek-nauka-pasja". "Pasja wspiera wszystkie aspekty nauki, to dzięki niej powstają wynalazki, zostają odkrywane tajniki natury. Wszystko to ma jeden cel – służyć człowiekowi" – wyjaśnia prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Dariusz Matosiuk.

To właśnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest w tym roku głównym organizatorem i koordynatorem prac wszystkich uczelni i instytucji uczestniczących w festiwalu. "Dla nas – organizatorów i współuczestników - Festiwal jest okazją do zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców tego wszystkiego, czym na co dzień się zajmujemy. Mamy nadzieję, że stanie się to inspiracją dla młodych ludzi do poszerzania wiedzy i zainteresowania się nauką" - informują organizatorzy.

Festiwal zainauguruje występ artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, który odbędzie się w sobotę, 14 września, o godz. 18 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W niedzielę, 15 września, na Placu Litewskim na festiwalowych gości czeka piknik naukowy. „To otwarta impreza plenerowa, gdzie mieszkańcy naszego miasta będą mogli uczestniczyć w pokazach naukowych, prezentowanych przez różne jednostki i instytucje biorące udział w Festiwalu. Jest to impreza dla wszystkich – od przedszkolaków do seniorów” – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Między godziną 10 a 16 będzie się można przekonać m.in. dlaczego azbest nam szkodzi, dlaczego porządni ludzie czasem kradną, a złodzieje unoszą się honorem i jak można przywrócić życie śmieciom. W programie znalazły się też efektowne pokazy chemiczne, doświadczenia z wykorzystaniem owoców i warzyw, tworzenie własnych emulsji kosmetycznych z wybranym olejkiem eterycznym.

Od poniedziałku do piątku lubelskie instytucje naukowe zapraszają na prezentacje festiwalowe. Ich uczestnicy dowiedzą się, dlaczego szczury nie lubią jasnych pomieszczeń; czy myszki potrafią pływać; do czego jeszcze można nam się przydać kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna; humaniści dowiedzą się, jakie znaczenie kulturowe ma ludzka czaszka, jak ubierano się w dawnej Polsce. Miłośnicy matematyki przekonają, że nie musimy liczyć tylko w jeden utarty sposób i poznają różne systemy liczbowe.

Szczegółowe informacje i program festiwalu są dostępne na stronie: http://www.festiwal.lublin.pl . Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Na część imprez obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Warto się pospieszyć, bo na niektóre z nich brakuje już miejsc.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020