Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
30.09.2013 aktualizacja 30.09.2013

Ok. 7,5 tys. osób zacznie studia na uniwersytecie i politechnice w Opolu

Ok. 7,5 tys. studentów zacznie w tym roku akademickim naukę na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej na studiach dziennych i zaocznych, o kilkuset mniej niż przed rokiem. Kilku kierunków na obu uczelniach nie uruchomiono przez brak zainteresowania.

Obie uczelnie będą mieć w sumie ok. 6 tys. studentów dziennych i co najmniej 1,5 tys. zaocznych.

Wyniki rekrutacji na Uniwersytecie Opolskim, która zakończyła się w czwartek o północy, przedstawił mediom w piątek na konferencji prasowej prorektor uczelni ds. kształcenia i studentów prof. Marek Masnyk. Podał, że na studia stacjonarne będzie w tym roku akademickim przyjętych ponad 3,4 tys. studentów, w tym 2,1 tys. na studia I stopnia i prawie 1,3 tys. na studia II stopnia. Dodał, że w ubiegłym roku naukę na Uniwersytecie Opolskim podjęło ostatecznie ponad 3,6 tys. osób.

„Studia pierwszego i drugiego stopnia skończy w tym roku 3370 naszych studentów. Widać więc, że wciąż więcej osób przyjmujemy w swoje mury, niż wypuszczamy. Generalnie jestem zatem zadowolony z tegorocznej rekrutacji, mimo odczuwalnego niżu demograficznego” – podsumował.

Zaznaczył, że gorzej niż przed rokiem sytuacja wygląda na studiach niestacjonarnych, gdzie do tej pory przyjęto ponad 770 studentów. W ubiegłym roku akademickim ich liczba wyniosła w sumie ponad 1,2 tys. Prof. Masnyk dodał jednak, że rekrutacja na studia zaoczne trwa do 12 października. Największą popularnością wśród chętnych do studiowania na UO, gdzie funkcjonuje w sumie 60 kierunków i specjalności na obydwu stopniach, cieszyły się prawo, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia angielska oraz germańska i stosunki międzynarodowe.

Były też takie kierunki, których po tegorocznej rekrutacji Uniwersytet Opolski zdecydował się nie uruchamiać ze względu na małą liczbę chętnych. To europeistyka, przyroda, antropologia mniejszości narodowych i społeczności lokalnych, ochrona dziedzictwa kulturowego, politologia oraz zarządzanie wiedzą z infobrokeringiem. Nie zostanie też uruchomiona specjalność edukacja kreatywna z medialną. Uczelnia zdecydowała się natomiast uruchomić fizykę, filologię polską i słowiańską, kulturoznawstwo, architekturę krajobrazu oraz ochronę środowiska, mimo że liczba chętnych na nie była mniejsza niż 20, co według wewnętrznych przepisów uczelni jest warunkiem powołania danego kierunku.

„Zgodę na otwarcie w takim przypadku może jednak wydać rektor po zasięgnięciu opinii uczelnianej komisji rekrutacyjnej” – wyjaśnił prorektor ds. studentów. I dodał: „Uważam, że takie kierunki jak fizyka na uniwersytecie być powinny – choć zgłosiło się na nią sześć osób. Tym bardziej, że ma ona prawa doktoryzowania i spina sześć par uprawnień, które dają nam markę uniwersytetu bezprzymiotnikowego. Nie wyobrażam sobie też nieotwierania filologii polskiej, na którą zgłosiło się zaledwie 14 chętnych, na wydziale który posiada prawo habilitowania z literaturoznawstwa czy językoznawstwa” – tłumaczył prof. Masnyk.

Rekrutacja na Politechnice Opolskiej zakończyła się w piątek. Prorektor ds. dydaktyki prof. Krystyna Macek-Kamińska przekazała PAP, że łączna liczba osób, które złożyły ostatecznie komplet dokumentów na PO wyniosła ok. 2,5 tys. na studiach stacjonarnych i nieco ponad 750 na niestacjonarnych.

Studia dzienne I stopnia zacznie na politechnice w Opolu niespełna 1,9 tys. studentów, a II stopnia – ponad sześciuset.

W sumie na studiach dziennych i zaocznych na PO studiować będzie o ok. 450 osób mniej, niż przed rokiem. „Oczywiście, chciałoby się by liczba studentów z roku na rok rosła, ale biorąc pod uwagę niż i tak należy uznać tegoroczną rekrutację za dobrą" - podsumowała prof. Macek-Kamińska.

Kierunki na Politechnice Opolskiej, które cieszyły się największym zainteresowaniem to m.in. automatyka i robotyka, architektura i urbanistyka, budownictwo, ekonomia, fizjoterapia, informatyka, logistyka czy mechanika i budowa maszyn. Z powodu braku chętnych nie uruchomiono natomiast na żadnym stopniu elektroniki i telekomunikacji, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz techniki rolniczej i leśnej. Europeistykę uruchomiono z kolei tylko na studiach stacjonarnych II stopnia.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024