25.02.2020
PL EN
06.10.2013 aktualizacja 06.10.2013

I jasne, gdzie jest ciemno - niezwykły filmik parku ciemnego nieba

Są miejsca, w których Droga Mleczna naprawdę przypomina rozlane na niebie mleko. To, że warto czasem uciec od miejskiego zgiełku i wszechobecnych świateł ulicznych pokazano w niezwykłym filmiku promującym Izerski Park Ciemnego Nieba.

"Około połowa mieszkańców Unii Europejskiej żyje na obszarach, gdzie Droga Mleczna nie jest widoczna. Astronomowie i leśnicy z Polski i Czech stworzyli Park Ciemnego Nieba w Górach Izerskich, aby przybliżyć problem zanieczyszczenia światłem. Gwiazdy, mgławice i inne wspaniałości nieboskłonu nie są bowiem widoczne na rozjaśnionym przez nadmierne oświetlenie miejskim niebie" - zaznaczają twórcy filmiku.

W swoim trwającym niemal 3 minuty filmie kręconego metodą time-lapse porównano zgiełk miasta ze spokojem Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Wszechobecne światła samochodów, latarni ulicznych nie wytrzymują porównania z niezwykłym widokiem nocnego nieba rozświetlonego gwiazdami.

Izerski Park Ciemnego Nieba | Izera Dark-Sky Park from Uniwersytet Wrocławski on Vimeo.

Film "Izerski Park Ciemnego Nieba" zrealizowano w ramach kampanii promocyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego "dobrze wiedzieć | good to know".

Izerski Park Ciemnego Nieba powstał 4 listopada 2009 r. jako pierwszy taki park w Europie. Ma powierzchnię prawie 75 km kw. i znajduje się w środkowej części Gór Izerskich - w Sudetach Zachodnich. Jest to wspólna polsko-czeska inicjatywa, która przybliża problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd.

Obszar parku jest słabo zaludniony, a zatem jest tu niewiele sztucznego światła. To z kolei przekłada się na dobrą widoczność nocnego nieba. Na izerskim niebie można zobaczyć prawie 2000 gwiazd, podczas gdy w centrach dużych miast jest to poniżej 500. "Widok nieba taki jak w Górach Izerskich niestety staje się coraz rzadszy. Ponad połowa Europejczyków nie może zobaczyć takiego nocnego nieba z miejsca zamieszkania, a wszystko za sprawą zanieczyszczenia światłem" - zaznaczają przedstawiciele parku.

Góry Izerskie mogą być atrakcją dla wielbicieli astronomii również za dnia. Przygotowano tam ścieżkę dydaktyczną, dzięki której uświadomić sobie można skalę Układu Słonecznego. Ścieżka przedstawia Słońce i 8 krążących wokół niego planet w skali 1:1 miliarda. W tej skali pokazane są zarówno rozmiary tych 9 obiektów, jak i odległości między nimi. Ścieżka zaczyna się w Orlu modelem Słońca. 150 m dalej znajduje się model Ziemi. Ścieżka kończy się 4,5 km dalej przy Chatce Górzystów modelem Neptuna.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020