28.10.2020
PL EN
24.10.2013 aktualizacja 24.10.2013

Kolejna rewitalizacja fabryki na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej

Ponad 47 mln zł kosztować będzie rewitalizacja i rozbudowa kompleksu pofabrycznych budynków dla Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Zajęcia w nowej siedzibie mają ruszyć w roku akademickim 2015/16.

We wtorek z udziałem władz uczelni, przedstawicieli miasta i województwa wmurowano akt erekcyjny pod rewitalizowany obiekt, który powstaje na terenie XIX-wiecznej Przędzalni Wełny Czesankowej Desurmonta, Motte i S-ka.

W kompleksie o pow. ponad 5 tys. mkw. znajdzie się 13 nowocześnie wyposażonych laboratoriów dydaktycznych, cztery duże audytoria, sale komputerowe, sale zajęć projektowych i seminaryjnych oraz pomieszczenia pracy własnej studentów. Zaplanowano także unikatowe obiekty edukacyjne do prowadzenia wykładów, zajęć laboratoryjnych i pokazów dla młodzieży szkolnej i najmłodszych słuchaczy Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Powstanie m.in. audytorium Arena Magica, które będzie miejscem pokazów fizycznych, XLAB - laboratorium eksploracji przyrody czy laboratorium zjawisk fizycznych umożliwiające prowadzenie zajęć doświadczalnych dla młodzieży szkolnej. W obiekcie organizowane będą także wystawy interaktywne służące promocji nauki i techniki.

Jak powiedział PAP szef projektu dr inż. Bogdan Żółtowski część zaniedbanego obiektu zostanie fundamentalnie przebudowana. "Powstanie obiekt zabytkowy, odrestaurowany a jednocześnie z nowoczesnymi, funkcjonalnymi wnętrzami i dobrze wyposażony" - dodał. Ciekawym elementem architektonicznym obiektu jest wieża ciśnień - charakterystyczny element dawnego krajobrazu fabrycznej Łodzi.

Według Żółtowskiego historycy doliczyli się, że takich wież w Łodzi jest wciąż ponad 100. "Są one niepowtarzalnym elementem krajobrazu Łodzi, tak jak kiedyś były kominy, ale te zniknęły. Wieżę da się wykorzystać, chcemy aby znalazły się w niej m.in. pomieszczenia dla rady samorządu studenckiego" - wyjaśnił.

Prace konstrukcyjne oraz renowacyjne prowadzone są przez hiszpańską firmę Aldesa Construcciones SA. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na koniec III kwartału 2014 roku. Później obiekt będzie wyposażany, a zajęcia w nim powinny rozpocząć się od roku akademickiego 2015/16.

Projekt w 85 proc. został dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Jego całkowita wartość to ponad 47 mln zł.

To kolejna inwestycja w ramach rewitalizacji kampusu Politechniki Łódzkiej, która od lat przywraca świetność murom dawnych fabryk. Miesiąc temu oddano do użytku "Fabrykę Inżynierów XXI wieku", niebawem uczelnia odda do użytku Centrum Technologii Informatycznych, a w planach jest budowa Centrum Sportu.

"Cały czas poszukujemy tych perełek, których na naszym terenie jest mnóstwo i krok po kroku rewitalizujemy je wpisując się w program rewitalizacji całego miasta" - powiedział PAP prorektor ds. innowacji PŁ prof. Piotr Kula.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020