25.01.2020
PL EN
29.10.2013 aktualizacja 29.10.2013

Raport: w Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych

W Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych, jednak wciąż stanowią oni tylko 1,74 proc. wszystkich studiujących. Najwięcej studentów - blisko 10 tys. - przyjeżdża na polskie uczelnie z Ukrainy - wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

W raporcie "Studenci zagraniczni w Polsce 2013” przedstawiła ona najnowsze trendy umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie fundacja, w Polsce studiuje 29172 studentów zagranicznych ze 142 krajów, czyli o ponad 4 tysiące więcej niż w roku ubiegłym. To wzrost o prawie 17 proc.

Według przedstawionych danych, choć liczba zagranicznych studentów ciągle rośnie - sześć lat temu stanowili 0,6 proc. studiujących - to wciąż stanowią oni zaledwie 1,74 proc. ogółu studentów w naszym kraju.

"To nie tylko znacząco mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, na Węgrzech, a nawet w Bułgarii i Rumunii" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Największą liczbę obcokrajowców na polskich uczelniach stanowią Ukraińcy, których jest już prawie 10 tys. Pod względem liczby studiujących Ukraińców Polska wyprzedziła już Niemcy i stała się drugim, po Rosji, najczęściej wybieranym przez nich krajem studiów. "Coraz częściej mówi się o zjawisku +ukrainizacji+ polskich uczelni. Od 2005 roku ich liczba wzrosła ponad pięciokrotnie" - informuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Od 2005 roku potroiła się także liczba studentów z Białorusi. Obecnie na polskich uczelniach studiują ich już ponad 3 tys. Następni pod względem liczebności są Norwegowie (1553), Hiszpanie (1327) i Szwedzi (1160).

W porównaniu ze średnią światową, w Polsce jest niewielu studentów z Azji: tylko 618 Chińczyków, 468 Tajwańczyków, 217 Hindusów, 209 Wietnamczyków i 201 Malezyjczyków. Wbrew światowemu trendowi ich liczba w Polsce uległa stagnacji.

Na świecie ponad 4 miliony studentów uczy się poza granicami swojego kraju. Jak podaje Fundacja, według prognoz do roku 2020 liczba ta się podwoi. Ponad połowę studentów zagranicznych stanowią Azjaci, wśród których dominują Chińczycy i Hindusi.

Większość studentów z zagranicy goszczą Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Trafia do nich ponad połowa wszystkich studentów zagranicznych na świecie. W ostatnim czasie do najchętniej wybieranych krajów dołączyły również Chiny – studiuje w nich 7 proc. wszystkich studentów zagranicznych.

Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2013" oparty jest na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2012/2013, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, a także na danych m.in. OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2010. Jest to czwarta edycja publikacji przygotowywanej w ramach programu promocji polskich uczelni za granicą: „Study in Poland”.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020