21.07.2019
PL EN
03.12.2013 aktualizacja 03.12.2013

Polskie wynalazki - docenione na targach iENA

Łóżko przeciw odleżynom, lek przeciw bólowi neuropatycznemu albo taktyczny robot do odpalania ładunków wybuchowych to tylko niektóre z polskich wynalazków nagrodzonych na Międzynarodowych Targach iENA 2013 w Norymberdze.

Twórcy niemal 30 wynalazków i innowacyjnych rozwiązań, nagrodzonych na 65. Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" IENA 2013 w Norymberdze, odebrali w poniedziałek w Warszawie specjalne medale i dyplomy Rady Głównej Instytutów Badawczych i Agencji Promocyjnej Inventor.

"Nasza skuteczność, jeśli chodzi o innowacyjność, nie jest jeszcze idealna, czasami oceniana jest niezbyt dobrze. Nasze działania jako Instytutów Badawczych - również uczelni wyższych, instytutów Akademii Nauk - powinny iść w kierunku szerokiej współpracy z przedsiębiorcami, którzy będą wdrażać nasze wyniki badań" - podkreślił podczas spotkania przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszek Rafalski.

Jak dodał, w 2014 r. rada będzie organizowała spotkania i inicjowała porozumienia "aby zarówno w programie Horyzont 2020, który nastawiony jest na przedsiębiorczość i innowacyjność, jak i programach krajowych, zwłaszcza w programie operacyjnym Inteligentny Rozwój, czy programach regionalnych - ta współpraca dała dobre rezultaty".

W grupie nagrodzonych w Norymberdze wynalazków znalazła się np. innowacyjna turbina wiatrowa z wewnętrznym przepływem powietrza skonstruowana w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Z targów wróciła ze złotym medalem.

Również złoto przywieźli z tych samych targów twórcy ciągnika akumulatorowego GAD-1 z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, współpracujący z firmą Nafra Polska. W przeciwieństwie do analogicznych urządzeń spalinowych, ciągnik akumulatorowy nie hałasuje, nie emituje spalin i eliminuje ryzyko powstawania iskier, co ma znaczenie zwłaszcza w kopalniach (gdzie ryzyko eksplozji jest o wiele wyższe, niż gdziekolwiek indziej), jak i choćby w stolarniach. Ciągnik jest przystosowany do przewożenia osób i towarów.

Srebrny medal iENA to tylko jedna z nagród zagarniętych przez inżynierów z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, twórców Taktycznego Robota Miotanego. To niewielkie urządzenie - kształtem i wielkością przypominające hantle - mieści w sobie kamerę, mikrofon i dodatkowe urządzenia, które pozwalają wyzwalać ładunki oślepiające, ogłuszające czy wybuchowe. Porusza się na kołach (jest zdalnie sterowany) i zgodnie z przeznaczeniem można go wrzucać do różnych pomieszczeń, by zbadał teren lub odwrócił uwagę przestępców od działań antyterrorystów. Sprawdza się w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Może też służyć do poszukiwania ofiar pożarów w zadymionych pomieszczeniach.

Instytut Włókiennictwa zdobył natomiast uznanie za łóżko przeciwodleżynowe. Wykonano je ze specjalnego materiału elastycznego w każdym kierunku i odprowadzającego od osoby leżącej ciepło i wilgoć - tłumaczyła prof. Jadwiga Sójka-Ledakowicz z tego instytutu.

Natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim powstał nagrodzony srebrem lek przeciw bólowi neuropatycznemu i (lub) padaczce. Ochronie zdrowia służy też biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno - kosmetycznych, opracowany na Politechnice Gdańskiej.

Srebro przywieźli do Polski twórcy Elektronicznego Systemu Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem (ESKONzO) z Zespołu szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Urządzenie może być dostosowane dla potrzeb osób z różnym stopniem niepełnosprawności i pozwala im m.in. komunikować się z otoczeniem i obsługiwać komputer za pomocą urządzenia elektronicznego zastępującego mysz.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2019