Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
10.01.2014 aktualizacja 10.01.2014

Pieczyste z żyrafy dla smakoszy z Pompejów

Pieczeń z... żyrafy to nie danie serwowane podczas dekadenckiej rzymskiej uczty, tylko jedna z przekąsek dostępnych na straganie w Pompejach. Wyniki badań archeologicznych jednej z dzielnic tego miasta zaprezentowano na konferencji archeologicznej w Chicago.

Steven Ellis z University of Cincinnati i jego zespół przez ponad 10 lat badał życie zwykłych mieszkańców Pompejów, reprezentujących klasę średnią i niższą. Naukowcy sprawdzali m.in., co jadali dawni mieszkańcy miasta, zasypanego przez popioły po wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e. Swoje badania naukowcy prowadzili na terenie dziesięciu posesji, na których stały zarówno domy mieszkalne, jak i przylegające do ich frontów stragany albo wręcz bary, oferujące solidny posiłek i napitek.

Naukowcy dotarli do odpływów ściekowych w domach oraz dziesięciu latryn i dołów kloacznych. Analizowali ich zawartość - to, co wydalili dawni mieszkańcy budynków, jak i wyrzucane z kuchni resztki.

Jak się okazało, nawet ubodzy mieszkańcy Pompejów jadali całkiem nieźle. Na co dzień spożywali niedrogie, ale powszechnie dostępne produkty: zboża, owoce, orzechy, oliwki, soczewicę, miejscowe gatunki ryb i jaja. Rzadziej jadali również droższe, czerwone mięso, skorupiaki, jeżowce i solone ryby, sprowadzane aż z Hiszpanii. Przebojem wykopalisk okazała się jednak kość, stanowiąca pozostałość posiłku z... żyrafy.

Obecność fragmentu tego zwierzęcia, ubitego przez rzeźnika, wśród kuchennych odpadków w pompejańskiej restauracji o przeciętnym standardzie daje do myślenia nie tylko odnośnie skali i zasięgu ówczesnego handlu zwierzętami egzotycznymi i dzikimi. Wiele też mówi o bogactwie i urozmaiceniu diety ludzi, nie należących do elity - zauważa Ellis.

Analiza odpadków zachowanych w odpływach ściekowych sąsiednich domów wskazuje na to, że ich mieszkańcy używali m.in. egzotycznych przypraw, sprowadzanych nawet z Indonezji. Ich pozostałości odnalezione tylko w niektórych domach pozwalają jednak sądzić, że bliscy sąsiedzi mogli się bardzo różnić zasobnością.

Wyniki wieloletnich wykopalisk w pompejańskiej dzielnicy, usytuowanej w pobliżu bramy Porta Stabia, przedstawiono na wspólnym corocznym spotkaniu Instytutu Archeologicznego Ameryki i Amerykańskiego Stowarzyszenia Filologicznego w Chicago. (PAP)

zan/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024