21.04.2021
PL EN
27.01.2014 aktualizacja 27.01.2014

Święto Gdańskiej Nauki z okazji urodzin Jana Heweliusza

Uroczystością wręczenia nagród naukowych im. Jana Heweliusza oraz widowiskiem plenerowym zakończy się we wtorek trwające od kilku dni Święto Gdańskiej Nauki tradycyjnie obchodzone przy okazji rocznicy urodzin astronoma.

Astronom i browarnik Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł także w tym mieście w dniu swoich 76. urodzin. Od wielu lat samorząd w drugiej połowie stycznia organizuje zestaw imprez, które mają upamiętnić znanego gdańszczanina.

Zakończenie i jednocześnie kulminacja obchodów będą miały miejsce we wtorek. Tego dnia w południe w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się uroczystość wręczenia przyznawanych przez samorząd od 1988 r. dorocznych nagród naukowych noszących imię astronoma.

Nagrodę za 2013 r. w kategorii nauk humanistycznych i społecznych otrzyma powieściopisarz, eseista, krytyk i historyk literatury prof. Stefan Chwin z Uniwersytetu Gdańskiego. Jak poinformowało biuro prasowe magistratu, nagroda została przyznana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku.

Z kolei laureatem nagrody im Jana Heweliusza za ub. rok w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych został prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk - kierujący Ośrodkiem Techniki Plazmowej i Laserowej oraz Zakładem Zastosowań Techniki Plazmowej i Laserowej w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Laureat został uhonorowany za pionierskie w skali światowej osiągnięcia w badaniach zjawisk związanych z dziedziną nauki, którą się zajmuje.

We wtorek po południu na zieleńcu, na którym stoi pomnik Heweliusza, odbędzie się też plenerowe widowisko upamiętniające dokonania wielkiego astronoma.

Z kolei w niedzielę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie miał miejsce specjalny koncert z cyklu „Gwiazdy na gdańskim Niebie”. Wystąpi pochodząca z Kamerunu piosenkarka specjalizująca się w połączenie soulu, pop-rocka motywów muzyki filmowej - Sandra Nkake.

Pierwsze imprezy składające się na Święto Gdańskiej Nauki miały miejsce już 19 stycznia. Od tego momentu na każdy dzień organizatorzy przygotowali zestaw atrakcji. W programie znalazły się m.in. gry miejskie i spacery śladami Heweliusza, wykłady dotyczące astronomii, browarnictwa oraz innych aspektów związanych z życiem astronoma oraz historią współczesnego mu Gdańska. Od 19 stycznia na zieleńcu przy pomniku Heweliusza czynna jest też plenerowa wystawa prezentująca dorobek naukowy astronoma oraz innych związanych z Gdańskiem naukowców.

Jan Heweliusz parał się nie tylko astronomią i piwowarstwem, był też grafikiem, drukarzem i wydawcą. W młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów. W 1664 r. Heweliusz został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Londynie. Naukowiec stworzył ponad 20 dzieł, w tym atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Był również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ drag/

Copyright © Fundacja PAP 2021