24.02.2020
PL EN
30.01.2014 aktualizacja 30.01.2014

Wielki Kanion Kolorado ma około 5 mln lat

Wielki Kanion Kolorado - taki, jakim go znamy dziś - w geologicznej skali czasu jest młodzieniaszkiem. Powstał zaledwie 5-6 mln lat temu po połączeniu się czterech różnych kanionów - czytamy w "Nature Geoscience". Dotychczas uważano, że kanion liczy sobie 70 mln lat.

Choć kojarzą go ludzie z całej Ziemi, dotychczas nikt nie wiedział, kiedy dokładnie powstał Wielki Kanion Kolorado. Rebecca Flowers z University of Colorado w Boulder w tekście opublikowanym w 2012 r. wskazywała, że powstał on 70 mln lat temu - w czasach, gdy po Ziemi wędrowały dinozaury. To o wiele dawniej, niż szacowali dotychczas geolodzy.

Nowe dane każą przyjąć, że najmłodsza część kanionu ma zaledwie 5 - 6 mln lat.

Podczas nowych analiz naukowcy wykorzystali technikę termochronologii, która pozwala stwierdzić, kiedy pochodzące z głębin, cieplejsze skały ujrzały powierzchnię Ziemi i stopniowo stygły.

Swoje pomiary Karl Karlstrom z University of New Mexico w Albuquerque i jego zespół wykonali w czterech miejscach kanionu - u podstawy ścian kanionu i wzdłuż krawędzi. Obliczyli, że każdy mierzony obszar został wyżłobiony w innym momencie historii.

Jedna z badanych części kanionu (formacja Music Mountain) stała się jego pełnoprawną częścią 50-70 mln lat temu, co zgadza się z wcześniejszymi wynikami Rebeki Flowers. Ale skały z pozostałych trzech miejsc, które również zbadano, wówczas znajdowały się jeszcze w głębi naszej planety. Pewne fragmenty są więc bardzo stare, choć system jako całość jest o wiele młodszy.

Inny badany fragment (zwany East Kaibab) powstał między 15 a 25 mln lat. Natomiast cały Wielki Kanion - w formie, w jakiej go znamy dziś - zaczął istnieć zaledwie 5-6 mln lat temu, kiedy swój kształt zyskały dwie najmłodsze części - Eastern Grand Canyon i Marble Canyon.

W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 446 km długości i osiąga w głąb do około 1600 m (tak jest w Granite Gorge, Wąwozie Granitowym). Jego szerokość waha się od ok. 800 m do 29 km w najszerszym miejscu. (PAP)

zan/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2020