24.10.2020
PL EN
28.01.2014 aktualizacja 28.01.2014

W środę poznamy laureatów konkursu "Popularyzator Nauki 2013"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najlepsi popularyzatorzy nauki odbiorą w środę nagrody w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki 2013" organizowanego przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Celem konkursu, który po raz pierwszy odbył się w 2005 r., jest promowanie naukowców, osób spoza środowiska naukowego, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W środę, podczas uroczystości w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, nagrodzeni zostaną oni po raz dziewiąty.

Zgodnie z nowym, zmodyfikowanym regulaminem, nagrody trafią do laureatów w czterech głównych kategoriach: Naukowiec, Instytucja Naukowa, Instytucja Pozanaukowa, Media. Jury oceniało też kandydatury w kategoriach: Prezentacja i Sponsor Popularyzacji, w których przyznawane są wyróżnienia.

Poza tym, po raz kolejny zostanie przyznana nagroda specjalna za całokształt działalności popularyzatorskiej. W ubiegłorocznej edycji jej laureatem został prof. Jerzy Vetulani. Wyróżnienie odbierze też rzecznik prasowy, którego wskazała redakcja serwisu Nauka w Polsce, biorąc pod uwagę m.in. jakość przekazywanych informacji, pomoc w kontaktach z naukowcami, a także zaangażowanie w promocję macierzystych placówek.

Kandydatury oceniało jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera. Sylwetki uczestników konkursu były prezentowane na łamach serwisu Nauka w Polsce.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu \"Popularyzator Nauki\" są m.in. prof. Magdalena Fikus, prof. Łukasz Turski, prof. Wojciech Nawrocki, dr Stanisław Bajtlik, dr Tomasz Rożek, zespół naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Centrum Nauki Kopernik, red. Wiktor Niedzicki, red. Krzysztof Michalski z Polskiego Radia i dział naukowy \"Gazety Wyborczej\".

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ jbr/

Copyright © Fundacja PAP 2020