19.09.2020
PL EN
06.02.2014 aktualizacja 06.02.2014

Projekt noweli prawa przetargowego obejmie zakupy do zbiorów bibliotek

Zasoby bibliotek, na równi z zasobami muzeów, będą podlegać reżimowi znowelizowanego Prawa zamówień publicznych (Pzp), kiedy wartość związanego z nimi zamówienia przekroczy 200 tys. euro - zdecydowali w środę posłowie sejmowej Komisji Gospodarki.

Rządowy projekt zmian w Pzp dotyczy sfery związanej z nauką i prowadzeniem badań oraz kultury. Nowelizacja zakłada m.in. podwyższenie tzw. progu bagatelności, od którego trzeba stosować procedury przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych. Obecnie przetargi rozpisuje się na wszystkie zakupy warte więcej niż 14 tys. euro, co znacznie spowalnia prowadzenie badań naukowych. W projekcie nowelizacji podniesiono progi prowadzenia zamówień publicznych dla wszystkich podmiotów - do 30 tys. euro dla nauki, do 130 tys. euro dla instytutów naukowych i 200 tys. euro dla uczelni wyższych. Zmiany mają dotyczyć także instytucji kultury.

Zasoby biblioteczne "umknęły naszej uwadze" - zauważyła Maria Małgorzata Janyska z PO na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki, na którym głosowano poprawki do projektu nowelizacji Pzp. Poprawki zgłoszono w trakcie drugiego czytania, również w środę.

"Tak jak zbiory muzealne, tak samo zbiory biblioteczne są uznane za dobro narodowe. Uważamy, że ten element powinien się również znaleźć w tej ustawie" - dodała. Posłowie większością głosów przyjęli tę poprawkę.

Przyjęli też jedną z trzech poprawek, zgłoszonych przez PiS, która dotyczy inwestycji i zakupów wynoszących od 14 tys. do 30 tys. euro. PiS chce, żeby instytucja zamawiająca taką usługę lub zakup zgłaszała to (jak i rozstrzygnięcie zamówienia) w Biuletynie Zamówień Publicznych. Zdaniem posła Adama Abramowicza (PiS) poprawka ta "zabezpiecza interesy społeczne w procesie zamówień publicznych".

PAP - Nauka w Polsce

zan/ abe/ mag/

Copyright © Fundacja PAP 2020