Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.02.2014 aktualizacja 10.02.2014

W toruńskim planetarium seans o młodym Mikołaju Koperniku

Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń", obchodzące 20-lecie istnienia, przeszło modernizację i ma nowe atrakcje. W sobotę zaprezentowano widzom seans dla dzieci "Mój kumpel Niko", opowiadający o życiu młodego Mikołaja Kopernika.

"Mój kupel Niko" jest animowanym seansem przygotowanym od postaw w technologii 360D, pozwalającej na projekcję na całej kopule planetarium. Nie jest to jednak obraz trójwymiarowy. System opracował zespół pracowników planetarium.

Konieczne było przygotowanie animacji zniekształconej do obrazu sferycznego, a następnie rozdzielenie jej na poszczególne projekty wideo. Po wyświetleniu wszystko składa się w jedną całość. Wcześniej wykorzystywano slajdy i niewielkie animacje, a obraz był statyczny. Obecnie na całej powierzchni kopuły wyświetlany jest ruchomy obraz, a widzowie mają wrażenia jakby poruszali się w prezentowanej przestrzeni.

Seans opowiada o przygodach Mikołaja Kopernika z czasu dzieciństwa i młodości w Toruniu. "W naszej opowieści to zadziorny rozrabiaka z bystrym spojrzeniem. Już od pierwszej minuty spotkania z nim można śmiało orzec, że wygląda na takiego, który dokona przewrotu w kosmosie!" - zachęca anons planetarium.

Prezentacja jest adresowana głównie do widzów w wieku 7-10 lat. Autorzy starają się opowiedzieć m.in. jaki był w młodości przyszły astronom, jak sobie radził w szkole, czy był grzeczny, gdzie lubił spędzać czas i jak doszło do tego, że zafascynował się niebem i astronomią.

W styczniu planetarium było zamknięte dla odwiedzających. Zmieniona została ekspozycja w holu na paterze, a w sali projekcyjnej zamontowano nową instalację do obsługi obcojęzycznych wersji seansów i nowe fotela dla widzów.

W holu prezentowana jest wystawa poświęcona przeszłości zabytkowego budynku planetarium, na którą składają się stare fotografie i opisy. W świat astronomii wprowadzają multimedialne animacje o Słońcu i różnych planetach oraz fototapety z mgławicami i galaktykami.

Wiosną planowane jest uruchomienie internetowej przedsprzedaży biletów.

Toruńskie planetarium otwarto 19 lutego 1994 r. w 521. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby placówki zaadaptowano ceglany budynek dawnej gazowni z 1860 r., znajdujący się ul. Franciszkańskiej w obrębie Starego Miasta. Początkowo było to klasyczne planetarium z salą projekcyjną pod kopułą, ale z czasem rozszerzono formy popularyzacji astronomii o seanse i interaktywne wystawy.

Obecnie "Planetarium - Toruń" jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Od chwili otwarcia do końca 2013 r. odwiedziło je ponad 3,2 mln widzów.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ bos/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024