03.12.2020
PL EN
14.02.2014 aktualizacja 14.02.2014

ICM Uniwersytetu Warszawskiego na 14. miejscu światowego rankingu

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW zajęło 14. miejsce w światowym rankingu Webometrics najbardziej widocznych w sieci centrów badawczych. W rankingu uczelni najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski, plasując się na 274. pozycji.

Ranking Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku (w styczniu i lipcu) przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniach nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni i instytutów badawczych za pośrednictwem internetu.

"Webometrics Ranking of Research Centers" obejmuje 8 tys. centrów badawczych na świecie. Z kolei w najnowszej edycji rankingu „Webometrics Ranking of World Universities” uwzględniono blisko 12000 szkół wyższych z całego świata.

Pierwsze miejsce w światowym rankingu "Webometrics Ranking of Research Centers" zajął amerykański Narodowy Instytut Zdrowia. Z europejskich placówek najwyższą pozycję - czwartą - zajęła Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN).

Z polskich jednostek najlepsze w zestawieniu okazało się Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęło 14. miejsce na świecie i 5. w Europie, dzięki czemu wyprzedziło m.in. Europejską Agencję Kosmiczną.

Wśród najlepszych 500 centrów badawczych znalazły się jeszcze dwie instytucje z Polski. Polska Akademia Nauk zajęła 123. miejsce, a Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy 366. pozycję.

Z kolei w rankingu szkół wyższych "Webometrics Ranking of World Universities 2013" najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda, wyprzedzając Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytet Stanforda. Wśród najlepszych 27 uczelni znalazło się aż 25 instytucji z USA. Wyjątki to dwie brytyjskie uczelnie: Uniwersytet Cambridge na 10. miejscu i Uniwersytet Oksfordzki na miejscu 11.

Wśród 500 najlepszych uczelni znalazło się pięć szkół wyższych z Polski. Najwyższą pozycję zajął Uniwersytet Warszawski, plasujący się na 274. miejscu. Kolejne miejsce - 328. zajął Uniwersytet Jagielloński, a 344. miejsce - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zajęła 384. miejsce, a 483. Politechnika Warszawska.

Szczegółowe informacje na temat rankingów są dostępne na stronie: http://www.webometrics.info

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020