29.09.2020
PL EN
17.02.2014 aktualizacja 17.02.2014

Ponad milion użytkowników portalu dla nauki obywatelskiej Zooniverse

Liczba użytkowników portalu Zooniverse - platformy, w której internauci pomagają w pracy naukowcom - przekroczyła już 1 milion. Portal Zooniverse skupia obecnie 20 różnorodnych projektów naukowych, w których każdy może wesprzeć swoją pracą badania naukowe.

Aby uczcić rejestrację milionowego użytkownika, portal Zooniverse udostępnił mapę, na której zaznaczeni są użytkownicy portalu z całego świata. Największe skupiska użytkowników portalu są na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a także w Europie - zwłaszcza w Niderlandach, a także w Wielkiej Brytanii. Ale i Polska nie jest na tej mapie ciemną plamą - na tle Europy wypada całkiem nieźle.

Portal Zooniverse skupia obecnie 20 różnorodnych projektów naukowych. Niektóre z nich dotyczą astronomii, inne biologii, przyrody czy klimatu. Wolontariusze z całego świata mogą m.in. pomagać w badaniach nad formowaniem się galaktyk, odkrywaniu powierzchni Księżyca, eksplozji na Słońcu czy planet krążących wokół gwiazd. Można też pomagać badać dno mórz, poznawać gatunki planktonu, czy nawet szukać leku na nowotwory. Zadanie użytkowników polega na klasyfikowaniu zdjęć, plików dźwiękowych, filmików czy nawet wykresów udostępnianych przez naukowców. Są to zadania dla człowieka dość proste, ale zbyt skomplikowane dla maszyn - algorytmy komputerowe z tymi zadaniami jeszcze sobie nie radzą. Dzięki temu każdy ma szansę wspomóc naukowców i zobaczyć, nad czym pracują badacze, a eksperci uzyskują pomoc w wykonywaniu żmudnych nieraz zajęć.

Wszystko to zaczęło się prawie 7 lat temu od strony internetowej Galaxy Zoo. Poproszono tam internautów, by zdalnie klasyfikowali zdjęcia galaktyk. Ponieważ pracę powierzano osobom, które nie miały zawodowego wykształcenia, zdecydowano, że jedno zdjęcie galaktyki klasyfikowane będzie wiele razy przez różnych internautów. Znaczenie będzie miała najczęściej padająca odpowiedź. Projekt Galaxy Zoo szybko zyskał na popularności i okazało się, że internauci co godzinę wykonują taką pracę, na jaką jeden naukowiec potrzebowałby tygodnia. W dodatku odpowiedzi udzielone przez internautom były trafniejsze niż odpowiedzi pojedynczych naukowców.

Z czasem Galaxy Zoo przekształciło się w Zooniverse, a z nauki obywatelskiej zaczęło korzystać coraz więcej naukowców. Zooniverse udało się w sumie utworzyć prawie 30 projektów związanych z nauką obywatelską.

Jednym z bardziej widowiskowych projektów jest Snapshot Serengeti. Na sawannie Serengeti na pograniczu Kenii i Tanzanii w Afryce ustawiono ponad dwieście aparatów fotograficznych. Zdjęcia robione są automatycznie, kiedy przed obiektywem pojawia się ruch. Zadaniem użytkownika jest rozpoznanie gatunków zwierząt, które pojawiają się na zdjęciu. Z kolei w projekcie Whale.fm internauci rozpoznają pieśni waleni, a w projekcie Planet Hunters śledzi się na wykresach spadek jasności gwiazdy, który może być związany z tranzytem planety. Akurat w tych projektach udział polskich internautów ułatwiony - strony dostępne są w języku polskim.

Portal dostępny jest pod adresem https://www.zooniverse.org/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020