Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
06.03.2014 aktualizacja 06.03.2014

Zakończył się remont Biblioteki Głównej AGH

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zakończył się remont Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pawilon, którego rozbudowa i odnowienie trwały ok. dwóch lat i kosztowały prawie 15 mln zł, uroczyście otwarto w środę.

Połowę kosztów renowacji sfinansowała uczelnia, a drugą połowę - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Biblioteka to serce każdej uczelni" - zaznaczył podczas otwarcia obiektu rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Jak przypomniał, remont biblioteki planowany był już dawno, okazał się trudny, ale udało się.

Rektor przyznał, że szczególnie cieszy go powstanie tzw. strefy wolnego dostępu oraz fakt, że AGH mocno inwestuje w elektroniczne elementy związane z wyposażeniem biblioteki. "To często odbija się niekorzystnie w różnych rankingach, w których pod uwagę bierze się liczbę książek i czasopism papierowych, a my idziemy w elektronikę" - podkreślił.

Jak powiedziała dyrektor biblioteki Ewa Dobrzyńska-Lankosz, renowacja była ogromnym, skomplikowanym przedsięwzięciem. "Nie zamknęliśmy biblioteki na czas remontu. Były momenty, kiedy zamykaliśmy niektóre agendy, czasami krócej pracowaliśmy, jednak biblioteka cały czas funkcjonowała i była dostępna dla użytkowników" - mówiła dyrektor.

Po remoncie powierzchnia budynku zwiększyła się o ponad 1,1 tys. metrów kwadratowych i wynosi obecnie ponad 6 tys. m kw.

Zmieniły się także funkcje użytkowe odnowionego pawilonu. Powiększoną powierzchnię magazynową wyposażono w nowe regały – stałe i ruchome. Utworzono tzw. strefę wolnego dostępu, dzięki której studenci mogą samodzielnie poszukiwać interesujących ich tytułów, a także wypożyczać je za pomocą tzw. kiosków samoobsługowych - w ten sposób można wypożyczyć 65 tys. książek.

Ponadto podczas remontu połączono czytelnię czasopism i czytelnię ogólną w jedną dużą czytelnię główną, która w tej chwili może pomieścić ok. stu osób jednocześnie.

Utworzono również salę seminaryjną dla celów dydaktycznych i powiększono czytelnię książek własnych, mogącą także pełnić funkcję sali konferencyjnej.

Dodatkowo połączono czytelnie kartograficzną oraz norm i patentów w jedną dużą czytelnię norm, patentów i zbiorów kartograficznych - obecnie mieści się tu Ośrodek Informacji Patentowej (PATLIB) i Punkt Informacji Normalizacyjnej (PIN).

Oprócz unowocześnienia wystroju wewnątrz pawilonu zmieniła się także elewacja, pokrycie dachowe, a w części pomieszczeń zastosowano klimatyzację.

Budynek przystosowano dla osób niepełnosprawnych oraz niewidzących i niesłyszących. Zamontowano m.in. podjazd dla wózków inwalidzkich; dla potrzeb niepełnosprawnych dostosowano windę i toaletę na każdym piętrze. Niepełnosprawni mogą też wygodnie korzystać ze stanowisk czytelniczych i komputerowych dzięki regulowanej wysokości stolików.

Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej jest największą biblioteką techniczną w Krakowie i jedną z największych w Polsce – jej księgozbiór liczy ponad 425 tys. pozycji. Pod względem wielkości zbiorów jest drugą, po Bibliotece Jagiellońskiej, biblioteką Krakowa. Zakres tematyczny księgozbioru gromadzonego przez Bibliotekę Główną AGH jest zgodny z tematyką kierunków studiów i prowadzonych w uczelni badań.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ ula/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024