23.10.2019
PL EN
02.04.2014 aktualizacja 02.04.2014

Przy Uniwersytecie Rzeszowskim powstanie Zakład Nauk o Człowieku

Prawie 18 mln zł będzie kosztować budowa Zakładu Nauk o Człowieku w Rzeszowie. Obiekt będzie służył przyszłym studentom medycyny na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zakład będzie gotowy w czerwcu przyszłego roku.

We wtorek podpisana została umowa między władzami Uniwersytetu Rzeszowskiego, a firmą Skanska, która wybuduje Zakład.

Zdaniem prorektora rzeszowskiej uczelni Czesława Puchalskiego, budowa Zakładu Nauk o Człowieku to ważny krok do uruchomienia na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku lekarskiego. „Warunkiem do kształcenia przyszłych lekarzy jest bowiem odpowiednia baza. Zakład zostanie wybudowany u zbiegu ul. Zenitowej i Leszka Czarnego w okolicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2” - dodał.

Zakład Nauk o Człowieku będzie bazą dydaktyczno-badawczą (tzw. „prosektorium”), w którym planowane jest uruchomienie czterech jednostek: Anatomii Prawidłowej Człowieka, Histologii z Embriologią, Anatomii Patologicznej Człowieka oraz Medycyny Sądowej.

Jak poinformował PAP Andrzej Janora z firmy Skanska, obiekt będzie miał 14 tys. m sześc. kubatury i ponad 2,3 tys. m kw powierzchni. „Budynek będzie mieć prawie 14 m w najwyższym punkcie, 93 m długości i 15 m szerokości. Zakres prac jaki wykonamy obejmuje także wyposażenie sal i laboratoriów dydaktycznych, które będą służyły studentom medycyny” - podkreślił.

Władze UR i samorząd województwa od kilku lat zabiegają o utworzenie w Rzeszowie kierunku lekarskiego. Jeśli zgodę wyrażą ministerstwa zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego, powinno to nastąpić w przyszłym roku.

PAP - Nauka w Polsce

huk/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2019