02.12.2020
PL EN
06.04.2014 aktualizacja 06.04.2014

W poniedziałek rozpoczyna się Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Czy księżyc istnieje? Czy koło musi być okrągłe? Czy kwadrat może być kołem? Co to jest książka? - to niektóre tematy wykładów i warsztatów, jakie zaplanowano w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek w Łodzi 14. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

Tegoroczna impreza obywa się pod hasłem "Odkrywamy świat". W jej programie znalazło się ponad 450 imprez ujętych w kilka bloków tematycznych, m.in.: odkrywaj siebie i otoczenie, matematyka i informatyka, technika i technologia w życiu człowieka, odkrywamy kulturę i sztukę, tajemnice przyrody, człowiek w ekonomii i polityce. W ramach festiwalu po raz kolejny na rynku Manufaktury odbędzie się piknik naukowy, na którym prezentowane będą doświadczenia i eksperymenty.

Dyrektor biura festiwalowego dr Edward Karasiński przypomina, że najważniejsze cele imprezy to m.in. zwrócenie uwagi na rolę nauki w rozwoju gospodarczym Łodzi i regionu, popularyzacja osiągnięć naukowych, pobudzenie młodzieży do pogłębiania wiedzy i jej promocja, popularyzacja nauki, ośrodków naukowych i akademickich.

Podczas inauguracji imprezy wręczone zostaną statuetki "Łódzkie Eureka", przyznawane za wybitne osiągnięcia w minionym roku naukowcom, których dokonania zostały dostrzeżone w kraju lub zagranicą.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych, placówkach kulturalnych i muzeach.

W ramach bloku "odkrywaj siebie i otoczenie" można będzie m.in. przekonać się, czy Polska będzie wielokulturowa, czy gitara to najpopularniejszy instrument na świecie, zostać Sherlockiem Holmesem oraz dowiedzieć się, jak zrozumieć innych i jak mówić, aby być zrozumianym. Uczestnicy bloku "matematyka i informatyka" sprawdzą, jak daleko od siebie są matematyka i sport i czy statystyka może zaskoczyć.

Imprezy festiwalowe organizowane są m.in. przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Medyczny, Akademię Sztuk Pięknych, Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną, Akademię Muzyczną, Wyższe Seminarium Duchowne, Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną, Naczelną Organizację Techniczną, instytuty naukowe PAN oraz łódzkie muzea.

14. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki potrwa w Łodzi do 14 kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020