Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
12.05.2014 aktualizacja 12.05.2014

"O pochodzeniu dynastii Piastów" – debata wybitnych naukowców w Poznaniu

Fot. Piotr Łysakowski
Fot. Piotr Łysakowski

Skąd pochodzili Piastowie? Czy pierwsi władcy Polski na pewno byli Słowianami? A może mieli korzenie normańskie lub wielkomorawskie? O różnych hipotezach, wynikach badań antropologów i genetyków dyskutować będą w Poznaniu 16 maja wybitni specjaliści.

\"Spotkanie jest elementem cyklu wydarzeń organizowanych przez Fundację Św. Benedykta. Naszym celem jest popularyzowanie historii początków państwa polskiego i przekazywanie wiedzy o średniowiecznym Poznaniu, jako jednym z najważniejszych ośrodków rodzącej się państwowości\" – wyjaśnia PAP Antoni Czerwiński, koordynator wydarzenia.

W dyskusji wezmą udział: prof. Józef Dobosz z Instytutu Historii UAM, prof. Władysław Duczko – kierownik Katedry Antropologii i Archeologii na Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku, prof. Jerzy Strzelczyk – wieloletni kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej na UAM i prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

\"Specjaliści, którzy wezmą udział w panelu dyskusyjnym reprezentują niewątpliwie różne podejścia do zagadnienia będącego tematem przewodnim konferencji. Liczymy na interesującą dyskusję i liczną widownię złożoną zarówno przedstawicieli środowisk naukowych, jak i pozostałych miłośników historii\" – mówi Czerwiński.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu wydarzeń organizowanych przez Fundację Świętego Benedykta, która ma na celu uświetnić zbliżającą się 1050. rocznicę chrztu Polski, która będzie uroczyście obchodzona w całym kraju w 2016 roku. Inną inicjatywą jest coroczny Jarmark Mieszka I, odbywający się na poznańskim Ostrowie Tumskim. W tym roku będzie miał miejsce 25 maja. Wstęp zarówno na spotkanie z naukowcami, jak i na imprezę plenerową jest darmowy. Oba wydarzenia wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Debata odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 78/79).

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024