25.09.2020
PL EN
19.05.2014 aktualizacja 19.05.2014

Miłość pomaga neurotykom

Miłość ma pozytywny wpływ na rozwój osobowości młodych dorosłych, a w szczególności na zmianę postrzegania rzeczywistości przez neurotyków - donoszą niemieccy psycholodzy na łamach czasopisma „Journal of Personality”.

Naukowcy z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie i Uniwersytetu w Kassel postanowili zbadać wpływu romantycznej relacji na osobowości neurotyczne.

Neurotyzm to jeden z pięciu podstawowych typów ludzkiej osobowości. Typy te psycholodzy stosują do scharakteryzowania każdego człowieka. „Neurotycy to ludzie dość niespokojni, niepewni i łatwo wpadający w irytację. Mają skłonność do depresji, często wykazują niską samoocenę i wydają się być ogólnie niezadowoleni z życia - wyjaśnia główna autorka badania dr Christine Finn z Uniwersytetu w Jenie. - Jednak nam udało się wykazać, że nawet neurotycy mogą nabrać bardziej stabilnych cech osobowości, gdy … się szczęśliwie zakochają”.

Badacze zaprosili do eksperymentu 245 par w przedziale wiekowym 18-30 lat. Przez dziewięć miesięcy obserwowali je, a co trzy miesiące przeprowadzali wywiady - zarówno z obojgiem partnerów, jak i indywidualne. Przy użyciu specjalnego kwestionariusza określali typy osobowości uczestników (u neurotyków oceniali dodatkowo stopień neurotyzmu) oraz poziom zadowolenia ze związku. Ponadto uczestnicy mieli wczuć się w kilka fikcyjnych sytuacji, spróbować określić swoje reakcje na nie i ich ewentualny wpływ na relację z partnerem.

„Ta część była kluczowa, bo neurotycy charakteryzują się tym, że inaczej od reszty osobowości przetwarzają bodźce ze świata zewnętrznego. Przykładowo - znacznie silniej reagują na bodźce negatywne, natomiast sytuacje niejasne zawsze interpretują jako negatywne, a nigdy jako neutralne czy pozytywne” - mówi Finn.

Jednak po przeanalizowaniu wyników psycholodzy odkryli, że tendencja ta stopniowo zmniejsza się wraz z czasem pozostawania w związku uczuciowym. Według Finn, miłość, a więc wsparcie partnera i częstsze doświadczanie pozytywnych emocji, zmieniają strukturę myślenia i rozumowania u neurotyków. „Miłość pomaga nam patrzeć na życie z większą pewnością siebie i wyzbyć się postrzegania pesymistycznego” - twierdzi Finn.

Omawiany efekt naukowcy zaobserwowali zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. „Oczywiście każdy człowiek reaguje inaczej, ale generalnie długi i szczęśliwy związek ma silniejsze działanie niż krótki - dodaje dr Franz J. Neyer, współautor pracy. - Można powiedzieć, że młodzi dorośli wchodzący w poważne, dojrzałe związki, odnoszą z tego same korzyści”.

Według Christine Finn uzyskane wyniki to pozytywne przesłanie nie tylko dla osobowości neurotycznych, ale również dla tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń depresyjnych i lękowych. „Trudno jest zmienić całkowicie osobowość człowieka, +zreformować+ ją, ale nasze badania potwierdzają jedno: pesymizmu można się oduczyć!” - podsumowuje badaczka.

kap/jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2020