16.07.2020
PL EN
22.05.2014 aktualizacja 22.05.2014

W piątek w Gliwicach – VI Dzień Nauki i Przemysłu

Najbardziej innowacyjne firmy z woj. śląskiego zaprezentują się w piątek w Gliwicach podczas VI Dnia Nauki i Przemysłu. Miłośnicy nauki i technologii będą mogli zobaczyć m.in. pokazy robotów i bolidów, eksperymenty chemiczne i pokazy w technologii 3D.

Impreza odbędzie się w siedzibie Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Gliwice, który organizuje ją wspólnie z lokalnym samorządem.

Dzień Nauki i Przemysłu co roku gromadzi firmy, instytucje, koła naukowe oraz wszystkie osoby zainteresowane innowacyjnymi rozwiązaniami. W tym roku swoją ofertę zaprezentuje ponad 40 wystawców. Wstęp na imprezę jest wolny.

Ideą Dnia Nauki i Przemysłu jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek badawczo-rozwojowych oraz ich osiągnięć. Projekt ma propagować innowacje technologiczne i naukowe oraz wzbudzać zainteresowanie mieszkańców rozwojem przedsiębiorczości w woj. śląskim.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ gliwicki Technopark świętuje 10-lecie powstania. Placówkę, która ma na celu wspieranie innowacyjności oraz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, utworzył samorząd Gliwic razem z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Politechniką Śląską.

Wśród gości targów znajdą się przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy naukowi uczelni, przedsiębiorcy, studenci i wszyscy ci, którzy są zainteresowani nowinkami ze świata nauki i techniki.

Podczas tegorocznej edycji będzie można zobaczyć np. robota EgzoEMG, wspomagającego rehabilitację pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi. Robot wykorzystuje nowoczesne technologie wykrywania impulsów elektrycznych w mięśniach człowieka i łączy je z programami oraz grami rehabilitacyjnymi.

Wśród wystawców znajdzie się też m.in. produkująca drony firma Flytronic. Z kolei spółka i3D zaprezentuje swoje projekty w dziedzinie zaawansowanych technologii wirtualnej rzeczywistości. Firma TiM High Technology pokaże możliwości cięcia różnych materiałów za pomocą wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego.

Inna firma, E-I-T będzie starała się przybliżyć zwiedzającym wiedzę oraz tajniki robotyki i elektroniki. Każdy ze zwiedzających będzie mógł nie tylko zobaczyć roboty, ale też próbować własnych sił we wcześniej przygotowanych przez wystawcę konkurencjach. Na tym samym stoisku będzie można też podziwiać możliwości drukarki 3D.

Patronat honorowy nad Dniem Nauki i Przemysłu sprawują m.in. ministerstwa nauki i gospodarki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Główny Instytut Górnictwa. Patronat medialny objęli: m.in. Radio Katowice, Telewizja Katowice i Polska Agencja Prasowa.(PAP)

kon/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020