Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
07.06.2014 aktualizacja 07.06.2014

Dzień odkrywców – 5. Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

Wirtualna wystawa wynalazków Leonarda da Vinci, model mózgu, rozszyfrowywanie kodu DNA, pokazy zbierania śladów na miejscu przestępstwa i tworzenie animacji znajdą się w programie 5. Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który odbędzie się w sobotę w Rzeszowie.

W czasie Pikniku zaprezentuje się ponad 50 wystawców z całej Polski, a także z zagranicy; będą to uczelnie, ośrodki edukacji interaktywnej, koła naukowe, firmy, stowarzyszenia i szkoły. Ponadto około 260 animatorów i edukatorów zaprezentuje też eksponaty i pokazy z wielu dziedzin nauki i techniki.

W tym roku miasteczko piknikowe, zlokalizowane w centrum Rzeszowa w okolicach Zamku, podzielone zostanie na trzy strefy: Nauki, Techniki i Cywilizacji. Każda z tych części składać się będzie z innych obszarów tematycznych.

Największa liczba wystawców znajdzie się w Strefie Nauki. Będzie tam można zobaczyć m.in. jedną z największych atrakcji tegorocznej imprezy - wirtualną wystawę wynalazków Leonarda da Vinci. Pokaże ją ekipa gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, która po raz pierwszy weźmie udział w Pikniku.

Jak wyjaśniła PAP współorganizatorka Pikniku Marlena Proszak wynalazki da Vinci będzie można podziwiać po zeskanowaniu tzw. markerów, zawierających w sobie specjalny kod.

„Wystarczy smartfon lub tablet, aplikacja oraz niepozorny szlaczek. Za ich pomocą w jednej chwili będzie można zobaczyć trójwymiarowe modele 12 wizjonerskich wynalazków zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci. I nie będą tak tylko stać w miejscu, ale będą się obracać, przybliżać lub oddalać. Przemówią nawet głosem ich autora” – zapewniła Proszak.

Dodała, że za pomocą kamery urządzenia mobilnego, czyli tabletu czy smartfona, będzie można oglądać z bliska eksponaty i poznać ich działanie. W zwiedzaniu pomagać będzie również sam Leonardo da Vinci – w postaci wirtualnego przewodnika, który opowie o swoich osiągnięciach.

W Strefie Nauki będzie można też wyodrębnić swoje DNA, zobaczyć model anatomiczny mózgu czy poznać historię kognitywistyki; to dziedzina nauki zajmująca się badaniem, obserwacją i analizą procesów poznawczych, działania zmysłów, mózgu i umysłu.

W Strefie Techniki pojawią się debiutujący na rzeszowskim Pikniku: Koła Naukowe Geodetów i Szybowników z Politechniki Rzeszowskiej, ekipa Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, przedstawiciele branży motoryzacyjnej, a także Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl.

Pokazane zostanie tam także np. wyposażenie nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, specjalistyczne, w pełni wyposażone walizki śledcze oraz różne techniki zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Uczestnicy Dnia Odkrywców będą mogli zobaczyć w Strefie Techniki m.in. jak pobierane są odbitki palców oraz w jaki sposób specjaliści zbierają ślady na miejscu przestępstwa.

Zwiedzający Strefę Techniki zapoznają się też ze światem robotów, maszyn i ich możliwościami, obejrzą eksponaty związane z techniką lotniczą, nowoczesnymi silnikami, samolotami i śmigłowcami. Nie zabraknie tam też pokazów i zabaw związanych z aerodynamiką i jej zastosowaniem w lotnictwie. Będzie można zobaczyć też, dzięki specjalnym goglom, jak zmienia się widzenie po spożyciu alkoholu.

W Strefie Cywilizacji wśród debiutantów znajdzie się Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, które zaprezentuje tajniki ożywiania rysunków w animacjach. Będzie także prowadzić zbiórkę pamiątek z dawnych dobranocek: filmów, plakatów, kadrów z filmów, wydawnictw książkowych i prasowych, figurek, zabawek, różnych przedmiotów z wizerunkami bohaterów polskich i zagranicznych dobranocek.

W części cywilizacyjnej znajdą się też stoiska archeologiczne, pokazy rekonstrukcji historycznych oraz edukacyjne zabawy dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość uniesienia się z ziemi w umocowanym balonie.

Organizatorami imprezy Dzień Odkrywców – 5. Interaktywny Piknik Wiedzy są: Stowarzyszenie ExploRes i firma Polimedia. Impreza objęta została patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Nauki Experyment, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz telewizji Discovery Science.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ ula/ mow/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024