Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
13.06.2014 aktualizacja 13.06.2014

Duński naukowiec laureatem Nagrody im. Stefana Banacha

Dr Dan Petersen z Uniwersytetu w Kopenhadze został tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha, przyznawanej za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych. Duński naukowiec otrzyma 25 tys. zł.

Na szóstą edycję tego międzynarodowego konkursu napłynęło 21 rozpraw doktorskich z Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii (z Polski, Szwecji, Ukrainy, Norwegii, Słowacji, Węgier, Czech i Estonii) - poinformowali w czwartek PAP jego organizatorzy.

Jury pod przewodnictwem prof. Anny Zdunik z Uniwersytetu Warszawskiego uznało, że wszystkie prace są na bardzo wysokim poziomie, do nagrody nominowało pięć z nich. Ostatecznie w tajnym głosowaniu jurorzy jednomyślnie zdecydowali o przyznaniu nagrody dr. Petersenowi.

Nagrodzona rozprawa nosi tytuł "Topology of moduli spaces and operads" i została napisana pod kierunkiem prof. Carela Fabera w KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie. Zawiera algebraiczny i geometryczny opis rodzin wszystkich powierzchni ze strukturą zespoloną i spełniających pewne naturalne założenia.

Prezes firmy Ericpol, która jest fundatorem nagrody, Jan Smela przypomniał, że dwa lata temu Międzynarodową Nagrodę im. Banacha zdobył Węgier pracujący w Anglii, a rok temu Polak, który swój staż naukowy odbywał w Norwegii.

"Dobry oddźwięk na naszą inicjatywę w zagranicznych kręgach naukowych to nobilitacja i motywacja, by wspierać nauki matematyczne. Ich ranga w Polsce powinna rosnąć i zachęcać wszystkich uzdolnionych ludzi do przyjazdu do Polski" - dodał.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się podczas wspólnego posiedzenia Towarzystw Matematycznych z Polski i Niemiec, które w dniach 17-20 września odbędzie się w Poznaniu. Laureat otrzyma najwyższą w historii konkursu nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Międzynarodowa Nagroda im. Stefana Banacha ("The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences") została ustanowiona w 2008 r. Jest wspólnym przedsięwzięciem firmy teleinformatycznej i Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Celem ustanowienia nagrody jest promocja i wsparcie finansowe najzdolniejszych młodych badaczy w dziedzinie nauk matematycznych. Projekt ma także popularyzować dorobek Stefana Banacha oraz polskiej nauki. Zwycięzcą poprzedniej edycji nagrody został dr Marcin Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Stefan Banach (1892-1945) był twórcą analizy funkcjonalnej, dużego i ważnego w nowoczesnych zastosowaniach działu matematyki, który pomógł znaleźć równania stosowane do opisywania złożonych zjawisk przyrodniczych, w tym mechaniki kwantowej. Od dzieciństwa wykazywał nieprzeciętne zdolności, ale nie ukończył studiów wyższych.

Jego talent odkrył prof. Hugo Steinhaus. Dzięki niemu Banach w 1920 roku został asystentem na Politechnice Lwowskiej; w 1922 r. został profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1924 roku wybrano go na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności, a w 1939 r. został prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Zmarł w sierpniu 1945 r. we Lwowie.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ mki/ gma/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024