Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
25.06.2014 aktualizacja 25.06.2014

Polscy archeolodzy podwodni w międzynarodowej sieci naukowo-badawczej

Zakład Archeologii Podwodnej Instytutu Archeologii UW dołączył w czerwcu br., jako jedyny polski partner, do sieci UNESCO UNITWIN Network for Underwater Archaeology (Międzynarodowego Programu Sieci Katedr UNESCO ds. Podwodnej Archeologii) – poinformowała PAP Magdalena Nowakowska, koordynatorka projektu na UW.

Polska jednostka naukowa znalazła się w gronie Uniwersytetu Aleksandryjskiego w Egipcie, Uniwersytetu w Selçuk w Turcji, Uniwersytetu Południowej Danii, Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Flindersa w Australii.

Celem programu UNITWIN Network for Underwater Archaeology, której koordynatorem jest UNESCO, jest wzmocnienie międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony podwodnego dziedzictwa archeologicznego. Istotnym elementem jest również wymiana doświadczeń w zakresie nauczania akademickiego, badań naukowych, szkoleń oraz współpracy międzynarodowej między uczelniami wyższymi w postaci tworzenia sieci współpracy naukowej w priorytetowych dla UNESCO dziedzinach.

W zamyśle koordynatora program ma działać jako pomost łączący świat uniwersytecki ze społeczeństwem – lokalnymi społecznościami, jak i ustawodawcami. Sieć powstała w 2012 roku. Wpisuje się jednocześnie w „Konwencję o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego” podpisaną w 2001 roku, która jest jednym z siedmiu podstawowych dokumentów odnoszących się do kultury.

Archeologia podwodna to młoda specjalizacja w Instytucie Archeologii UW, bo otwarta w 2011 roku, ale szybko rozwijająca się. Obecnie studenci mogą kształcić się na tym kierunku w ramach studiów dziennych – 3-letnich licencjackich i 2-letnich magisterskich, jak również doktoranckich. W ramach Zakładu Archeologii Podwodnej prowadzonych jest szereg projektów badawczych w Polsce i za granicą, m.in. na Krymie, w Gruzji, w Kuwejcie i w Peru.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021