24.10.2020
PL EN
30.08.2014 aktualizacja 30.08.2014

PAP rozstrzygnęła konkurs na statuetkę dla Popularyzatorów Nauki

Statuetka z krzemienia i pirytu - materiałów, z których krzesać można ogień - zwyciężyła w konkursie na nagrodę dla Popularyzatora Nauki, organizowanym przez Polską Agencję Prasową. Rozstrzygnięcie 10. edycji konkursu nastąpi w grudniu.

Autorem statuetki jest projektant i architekt Michał Kempiński, który m.in. jest jednym z twórców Memoriału Wolnego Słowa w Warszawie. Zwycięzca w nagrodę otrzyma 5 tys. zł.

Statuetka wykonana będzie z krzemienia pasiastego oraz pirytu pozyskanego z polskich złóż. Projektant wyjaśnia, że jego statuetka nawiązuje ideą do czasów, kiedy ludzkość odniosła swój pierwszy naukowy sukces - do umownego momentu, kiedy odkryto, jak powstaje ogień. "Prehistoryczny człowiek zaobserwował, jak dwa kamienie otarły się o siebie, a spomiędzy nich wydostały się iskry. Tymi kamieniami były krzemień i piryt. W ludzkiej głowie zaiskrzyło wówczas metaforycznie" - napisał w zgłoszeniu Michał Kempiński.

„Ta koncepcja oddaje ducha i ideę konkursu Popularyzator Nauki. Wybitni popularyzatorzy nauki to osoby z pasją, które potrafią objaśnić świat, rozpalając naszą wyobraźnię, dzięki czemu i nam się udziela chęć poznawania praw przyrody” - mówi redaktor naczelna PAP Katarzyna Buszkowska.

Uczestnicy konkursu wyrazić mieli językiem sztuki wartości, jakie przyświecają popularyzatorom: fascynację światem, chęć zdobywania wiedzy i otwartość, która pozwala dzielić się tą wiedzą z innymi, niezależnie od ich wieku i wykształcenia.

Zaprojektowane przez zwycięzcę konkursu statuetki wręczone mają być laureatom jubileuszowej 10. edycji konkursu Popularyzator Nauki. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r. W tym roku przyznane będą cztery nagrody główne i dwa wyróżnienia.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, fizyk prof. Łukasz Turski, neurobiolog prof. Jerzy Vetualni i wielu innych wybitnych popularyzatorów oraz instytucji.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/ gma/

Copyright © Fundacja PAP 2020