Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
19.09.2014 aktualizacja 19.09.2014

Skórki od banana i opatrunek z surowego mięsa - prace nagrodzone Ig Noblem

Autorzy badania właściwości poślizgowych skórek banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie zostali laureatami tegorocznych Ig Nobli - informuje Reuters.

Spośród dziesięciu nagród cztery powędrowały do naukowców w szczególny sposób zajmujących się jedzeniem - jak np. naukowców z Japonii, którzy zasłużyli się w dziedzinie fizyki badaniem ryzyka wynikającego z nadepnięcia na skórkę od banana.

Możliwość wykorzystania dziecięcej kupy do produkcji sfermentowanych kiełbasek; metoda powstrzymania krwawienia z nosa za pomocą plastrów wieprzowiny - i analiza reakcji mózgów ludzi, widzących na grzance kształt twarzy Jezusa - to kolejne tematy podejmowane przez tegorocznych laureatów Ig Nobli.

Nagrody trafiły również do naukowców mierzących cierpienie osoby oglądającej marne dzieło sztuki (w tym wypadku był to obraz) - i sprawdzających, czy posiadanie kota może zaszkodzić psychice. Kolejny z docenionych tematów dotyczył psychopatycznych skłonności osób, które rutynowo wstają późno z łóżka.

Faworytem pomysłodawcy Ig Nobli, wydawcy "Annals of Improbable Research" Marca Abrahamsa, była praca naukowców z Norwegii i Niemiec testujących reakcję renifera na ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne. "W życiu nie spotkałem nikogo, kto przebierałby się za niedźwiedzia, żeby nastraszyć renifera" - tłumaczy Abrahams.

Do grona laureatów trafili też naukowcy z Czech, Niemiec i Zambii, którzy ustalili, że psy podczas defekacji wolą się ustawiać wzdłuż linii pola geomagnetycznego Ziemi, biegnących w kierunku północ-południe. Doceniono też włoski rządowy Narodowy Instytut Statystyki za pomysł wzmocnienia gospodarki Włoch poprzez włączenie do budżetu podatków z nierządu, handlu narkotykami, przemytu itp.

W intencji pomysłodawcy Ig Nobli, przyznawanych od 1991 r., nagrody te przypadają autorom badań, które najpierw prowokują do śmiechu, a później do zastanowienia. Nagradzane prace mają często faktyczną wartość naukową, a zabawność jest dodatkowym atutem. Ceremonia ogłoszenia laureatów budzi duże zaciekawienie i podnosi zainteresowanie badaniami na miesiąc przed ogłoszeniem nazwisk tradycyjnych "poważnych" noblistów.

Nagrody wręczono podczas ceremonii zorganizowanej w czwartek (według naszego czasu przypadła ona na noc z czwartku na piątek) na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Massachusetts. Spotkanie uświetniła trzyaktowa mini-opera poświęcona ludziom, którzy przestali normalnie jeść - i zaczęli się odżywiać wyłącznie pigułkami. Inspiracją dla autorów dzieła był twórca diety tabletkowej, jeden z dyrektorów w Google, Ray Kurzweil. (PAP)

zan/ ula/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021