13.08.2020
PL EN
22.09.2014 aktualizacja 22.09.2014

Fusion Night, czyli Europejska Noc Naukowców w Olsztynie

Kuchnia molekularna, roboty sprzątające, kino 5D i smakowita skóra - m.in. takie atrakcje czekają na gości Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie podczas Europejskiej Nocy Naukowców w najbliższy piątek.

Jak zapowiadają organizatorzy, już od godziny 10.00 każdy będzie mógł odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w popularno-naukowych warsztatach, interaktywnych pokazach, eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza.

W programie FUSION NIGHT, bo taki akronim Instytut nadał Nocy w Olsztynie, znalazło się ponad 70 imprez. Na pasjonatów nauki będzie czekał m.in. pokaz kuchni molekularnej, podczas którego profesjonalni kucharze wyjaśnią, jak osiągnięcia nauki wykorzystuje się w sztuce zdrowego przygotowania potraw. W menu m.in. puree ze owoców przygotowane na ciekłym azocie i fluorescencyjna babeczka serwowana z czarnym kawiorem.

Dla zainteresowanych zdrowym odżywianiem zaplanowano warsztaty „Czy wiemy, co jemy” i „Smart shopping”. Pod okiem naukowców goście nauczą się wykrywać witaminę C w sokach i poznają tajniki szybkiego i efektywnego czytania etykiet na produktach spożywczych. Ponadto, wezmą udział w interaktywnym pokazie „Smakowita skóra” i skomponują swój własny krem pielęgnacyjny z dodatkiem sproszkowanych owoców.

Wśród zaplanowanych atrakcji znajdzie się również pokaz „Generatora Van de Grafaa” przygotowany przez pracowników warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Jego uczestnicy dowiedzą się, dlaczego podczas zdejmowania swetra słychać „trzaski” i co zrobić, żeby przesuwać przedmioty na odległość. Ci, którzy zapragną odkryć cuda technologii, będą mogli obejrzeć seans filmowy w mobilnym kinie 5D, podczas którego będą mogli poczuć efekty specjalne na własnej skórze.

Poza tym, każdy dorosły uczestnik pokazów będzie mógł bezpłatnie zrobić sobie test na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. W programie znajdzie się również pokaz inteligentnych bioczujników służących do wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera. Natomiast w Laboratorium Diagnostycznym Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego odbędzie się test na gibkość naszych stawów.

Nie zabraknie również propozycji dla entuzjastów sportu. Dla nich przygotowano pokaz meczu koszykówki na wózkach, spotkania z mistrzami, kurs salsy i bezpłatne lekcje tenisa ziemnego.

Noc w Olsztynie uświetni koncert Grzegorza Turnau oraz występ kabaretu SMILE.

Fusion Night Europejska Nocy Naukowców odbędzie się 26 września 2014 w Olsztynie na ulicy Bydgoskiej na terenie Instytutu PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, ale w niektórych może brać udział ograniczona liczba widzów, więc konieczne są wcześniejsze zapisy.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych imprezy w Olsztynie.

Pełen Program i rejestracja na stronie: www.nocnaukowcow.pan.olsztyn.pl

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020