26.10.2020
PL EN
18.10.2014 aktualizacja 18.10.2014

Rośliny pochłaniają więcej CO2 niż zakładano

Dotychczasowe modele klimatu zbyt pesymistycznie oceniały zdolność roślin do pochłaniania dwutlenku węgla (CO2) – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Jednakże nowe obliczenia nie wpłyną na prognozy dotyczące globalnego ocieplenia – nadal konieczne jest ograniczenie emisji CO2.

Mniej więcej połowa emitowanego dwutlenku węgla wchłaniana jest przez oceany lub organizmy żywe. Jednak dokładna ocena w skali globalnej jest niezwykle skomplikowana.

Jak wykazali na podstawie nowych badań rozprzestrzeniania się CO2 w liściach naukowcy z amerykańskiego Oak Ridge National Laboratory, w latach 1901-2010 organizmy żywe wchłonęły o 16 proc. więcej dwutlenku węgla niż wcześniej zakładano – to znaczy nie 915, a 1057 miliardów ton.

Zdaniem autorów wyniki ich badań mogą wyjaśniać, dlaczego dotychczasowe modele przeceniały tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w powietrzu.

Ocena zawartości dwutlenku węgla w atmosferze ma decydujące znaczenie dla oceny globalnego ocieplenia i przewidywania temperatur, jakie wystąpią w przyszłości. Jednak eksperci uważają, że nowe obliczenia nie wpłyną znacząco na prognozy dotyczące globalnego ocieplenia – nadal konieczne jest ograniczenie emisji CO2. (PAP)

pmw/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2020