22.10.2019
PL EN
22.10.2014 aktualizacja 22.10.2014

Certyfikowane laboratorium niszczenia danych w łódzkim Technoparku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Certyfikowane laboratorium oferujące innowacyjną, autorską metodę nieodwracalnego niszczenia danych zapisanych na różnorodnych nośnikach otwarto we wtorek w inkubatorze technologicznym działającym w Technoparku Łódź.

Niszczenie danych jest obowiązkiem prawnym nakładanym na organizacje upoważnione do ich przetwarzania, związanym m.in. z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Jak podkreślił prawnik spółki Ensalta Krzysztof Lasyk, obecnie coraz więcej danych, np. listy klientów instytucji, listy płac pracowników, numery kart płatniczych, faktury, przechowywanych jest na nośnikach elektronicznych, najczęściej na twardych dyskach.

Lasyk zaznaczył, że metoda stosowana przez firmę spełnia wymogi ustawy, a więc uniemożliwia odtworzenie zniszczonych danych. Cały proces – od momentu przejęcia nośników danych poprzez wszystkie czynności związane z ich niszczeniem - jest monitorowany i kontrolowany.

Według dyrektora generalnego firmy Ensalta Karola Głowy, innowacyjność usługi polega na rejestrowaniu procesu niszczenia danych przez dwie niezależne kamery. Jedna z nich – o wysokiej rozdzielczości – ma za zadanie odczytać szczegóły z niszczonego nośnika, np. w przypadku dysku twardego – model i numer seryjny. Korzystający z usługi klient otrzymuje nie tylko protokół i certyfikat gwarantujący bezpieczne zniszczenie danych, ale także dowód w postaci nagrania.

Głowa zaznaczył, że łódzka siedziba to drugie – po mieszczącym się w Krakowie – laboratorium firmy, której klientami są międzynarodowe koncerny, banki, ministerstwa. Założyciele rozpoczęli działalność informatyczną jeszcze na studiach – jak podkreślił Głowa – w pokoju w akademiku. Obecnie firma zatrudnia 40 osób, ma siedziby w Krakowie, Lubinie, Łodzi i Warszawie oraz mobilne laboratorium, które pozwala na niszczenie danych w siedzibie klienta.

Według Głowy, usługa certyfikowanego niszczenia danych do niedawna oferowana była w Polsce wyłącznie przez zagraniczne koncerny. "Nasz pierwszy duży kontrakt pokazał, że polska inżynierska firma może zastąpić globalnego gracza, ponieważ wyparliśmy z lokalnego rynku firmę amerykańską" - dodał.

Dyrektor Ensalty podkreślił, że łódzkie laboratorium pozwoli firmie nie tylko na sprawne obsłużenie klientów z północnej Polski, ale również na rozwój działalności innowacyjnej. "Korzystając ze środowiska naukowo-badawczego Technoparku już w przyszłym roku będziemy opracowywać własne urządzenie do certyfikowanego niszczenia danych" - dodał.

Dyrektor Łódzkiego Inkubatora Technologicznego Paweł Dyczewski poinformował, że laboratorium firmy Ensalta znajduje się w tzw. małym inkubatorze – oddanym do użytku w sierpniu br. zmodernizowanym budynku, w którym do tej pory rozpoczęło działalność prawie 40 młodych firm prowadzących działalność w branży nowych technologii lub innowacji.

Zdaniem Dyczewskiego, przedsiębiorcy planujący otwarcie własnej firmy lub działający nie dłużej niż trzy lata mogą skorzystać w inkubatorze z "cieplarnianych warunków", czyli umeblowanego biura, preferencyjnych warunków najmu powierzchni i przestrzeni laboratoryjnej, a także doradztwa biznesowego.

Spółka Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Jego największymi udziałowcami są: Gmina Łódź oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, a współudziałowcami są m.in. Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny. (PAP)

agm/ mhr/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2019