Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
04.11.2014 aktualizacja 04.11.2014

Symulacje molekularne – nie tylko dla inżynierów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W kulistej bryle laboratorium ARUZ, jakie powstaje w Technoparku Łódzkim, będą realizowane prace badawcze na rzecz przemysłu chemicznego, spożywczego, farmaceutycznego, lotnictwa, wojskowości i sektora informatycznego. Projekty będą tu mogli prowadzić nawet ekonomiści i socjologowie.

Analizator jest przeznaczony do zaawansowanych obliczeń i symulacji molekularnych.

Kiedy ARUZ zostanie uruchomiony, naukowcy będą mieli szansę korzystania z urządzenia na zasadzie porozumień z uczelnią i tworzenia konsorcjów. Technopark wspólnie z uczelnią będzie mógł wnioskować o dofinansowanie badań ze środków budżetowych – krajowych i unijnych. Ważne jest jednak, żeby analizator stosowany był do rozwiązywania praktycznych problemów, przyczyniając się do wdrażania innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki.

Urządzenie będzie gotowe do końca lipca 2015 r. i na początku będzie używane przy rozwiązywaniu problemów z zakresu chemii. Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce – tutaj.

Czy polski biznes jest gotów na współpracę z Łódzkim Technoparkiem? Czy firmy będą potrafiły w precyzyjny sposób określić swoje potrzeby, tak żeby można było skonfigurować ARUZ-a na wykonanie niezbędnych obliczeń, symulacji i modeli?

Jak przewiduje dr inż. Krzysztof Hałagan z Politechniki Łódzkiej, w początkowej fazie ARUZ zainteresuje bardziej środowisko naukowe niż biznesowe, a urządzenie częściej wykorzystywane będzie do projektów badawczych.

„Ale, w miarę upływu czasu, firmy stopniowo będą mogły korzystać z możliwości modelowania problemów z wykorzystaniem ARUZ-a. Nie chodzi tylko o firmy polskie” – dodaje badacz.

Jak wylicza, kolejne branże – poza chemiczną - które zyskają na współpracy z Łódzkim Technoparkiem to: kosmetyka, farmacja czy ochrona środowiska. Tu mogą być prowadzone badania nad dyfuzją substancji przez błony komórkowe, a także przez substancje porowate. Celem takich prac może być sprawdzenie, jak kosmetyki wnikają w skórę, a także jak skażona woda czy zanieczyszczenia o różnych właściwościach przenikają przez glebę. Układ porowaty będzie można modelować właśnie z użyciem ARUZa.

W przyszłości wykorzystanie urządzenia dla potrzeb inżynierii materiałowej może zaowocować opracowaniem materiałów odpornych na różne czynniki lub wykazujących ściśle zdefiniowane przewodnictwo termiczne i elektryczne.

Przemysł spożywczy może w przestrzeni wirtualnej testować opakowania, które byłyby odporne na interakcję z produktami. Dzięki temu substancje obecne w opakowaniu nie przenikałyby do żywności.

Analizy mieszanek paliwowych czy zachowania się gazów wylotowych w silnikach to możliwe zastosowania urządzenia do badań w przemyśle lotniczym, a nawet kosmicznym. Informatycy będą mogli analizować, jak rozkłada się obciążenie w bardzo rozbudowanych sieciach komunikacyjnych.

Dr Hałagan przekonuje, że urządzenie przysłuży się także humanistyce. Socjologowie mogą z jego wykorzystaniem analizować zachowania społeczne i reakcje grup na określone czynniki zewnętrzne. Dzięki temu eksperci mogą przewidzieć, jak poradzą sobie ludzie, którzy w wyniku ewakuacji będą opuszczać budynek, który ma daną liczbę wyjść o konkretnej szerokości. To zjawiska kolektywne, gdzie zachowanie jednego elementu zależy od pozostałych.

W dalszej perspektywie ARUZ przyda się też naszym ekspertom od spraw obronności. Będą oni mogli na przykład analizować, jak rozchodzą się fale uderzeniowe po wybuchu w ograniczonych przestrzeniach. Taką przestrzeń stanowi np. miasto, gdzie jest skomplikowany układ ulic i budynków. Wojskowych interesuje, jak rozchodzi się fala uderzeniowa po detonacji, czy występują odbicia i jak się wzajemnie wzmacniają lub osłabiają.

ARUZ to część projektu BioNanoPark+. Zostanie zbudowany za 20 mln złotych. Cały projekt w 85 proc. pokryją fundusze unijne z Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Dofinansowanie przyznano za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wkład własny zapewniło miasto Łódź i województwo łódzkie.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024