19.09.2020
PL EN
07.11.2014 aktualizacja 07.11.2014

Uniwersytet Jagielloński uczcił 75. rocznicę Sonderaktion Krakau

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Jagielloński uczcił w czwartek 75. rocznicę Sonderaktion Krakau. „Zbrodniczy system pokazał, że żeby zniszczyć naród, to trzeba zacząć od niszczenia inteligencji” - mówił w Collegium Novum o akcji rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Uniwersytecki Dzień Pamięci Sonderaktion Krakau Uniwersytet Jagielloński obchodzi od 15 lat. Ustanawiając go uczelnia chciała przypomnieć o zbrodniczej akcji i oddać cześć 183 krakowskim pracownikom naukowym, których 6 listopada 1939 roku hitlerowcy podstępnie zwabili na „wykład” do Collegium Novum, po czym aresztowali i zesłali do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Co roku główne uroczystości Uniwersyteckiego Dnia Pamięci odbywają się w Collegium Novum, w sali nr 56 (w czasie wojny sala nr 66). Tutaj władze uczelni i rodziny ofiar biorą udział m.in. w uroczystym apelu pamięci. "Ten dzień jest istotny, bo z jednej strony przypomina o Sonderaktion Krakau, a z drugiej oddaje hołd pamięci wszystkim, którzy od nas odeszli" - mówił przed apelem rektor uczelni.

Podczas przemówienia w sali 56 zwrócił też uwagę na przesłanie wydarzeń sprzed 75 lat. "Wydawało się, że świat, Europa zmądrzały na tyle, aby nie stosować militarnych rozwiązań. Ale, mimo że mamy internet, latamy w kosmos, znamy ludzki genom, to nie potrafimy zmienić sposobu myślenia" - powiedział rektor.

W czasie uroczystości w Collegium Novum nastąpiło również wręczenie nagrody im. Stanisława Kutrzeby. Otrzymał ją dr Przemysław Tacik z Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ. Laureat ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe, zajmuje się m.in. ochroną praw obywateli UE w kontekście Europejskiej konwencji praw człowieka.

Nagroda w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie dla pracownika lub absolwenta UJ została ustanowiona w 2002 r. przez Uniwersytet Ruprechta-Karola w Heidelbergu oraz Instytut Maxa Plancka w nadziei na umocnienie, ożywienie i rozbudowanie porozumienia między Polską a Niemcami. Umożliwia ona roczny pobyt i badania na Uniwersytecie w Heidelbergu. Patron nagrody - Stanisław Kutrzeba - był wybitnym historykiem prawa polskiego i jednym z profesorów uwięzionych podczas Sonderaktion Krakau. W lutym 1940 roku został zwolniony z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

W czwartek władze uczelni i studenci odwiedziły również groby zmarłych pracowników UJ na cmentarzach Rakowickim i Salwatorskim oraz złożyły wieńce przed upamiętniającymi aresztowanych profesorów, m.in. w Collegium Novum i przed tablicą w koszarach (gdzie czasowo były więzione ofiary Sonderaktion Krakau) 16. batalionu powietrznodesantowego im. gen. bryg. Mariana Zdrzałki w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020