Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
12.11.2014 aktualizacja 12.11.2014

"Dwie Księgi" - kolejna edycja krakowskich wykładów otwartych "Granice Nauki"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już w czwartek 13 listopada rozpocznie się w Krakowie szósta edycja wykładów popularnonaukowych "Granice Nauki". Temat przewodni brzmi tym razem: „Dwie Księgi”, gdyż głównym zagadnieniem będą relacje między „Księgą Przyrody” a „Księgą Pisma”, czyli nauką a wiarą.

Cykl wykładów przeznaczonych dla wszystkich zainteresowanych współczesną nauką organizują Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz \"Tygodnik Powszechny\".

Jak wyjaśniają organizatorzy, tytuł nadchodzącej edycji \"Dwie Księgi\" nawiązuje do koncepcji pochodzącej z przełomu średniowiecza i renesansu, zgodnie z którą nauka dostarcza wiedzy komplementarnej do prawd zawartych w Piśmie Świętym. Według znanego powiedzenia Galileusza, sama „Księga Przyrody” zapisana jest językiem matematyki.

W dawnych wiekach w Europie uważano powszechnie, że poznanie naukowe i studiowanie Biblii są dwiema drogami prowadzącymi do jednego celu: odkrycia prawdy o Wszechświecie, będącego dziełem Stwórcy. Pogląd ten podzielają np. kosmolog Michał Heller i matematyk z Oxfordu John Lennox, którzy wygłoszą pierwsze dwa wykłady podczas nowego cyklu „Granic Nauki”.

Jak dodają organizatorzy wykładów, \"inni wybitni naukowcy podkreślają jednak, że na wszystkie pytania dotyczące Wszechświata odpowiadają nauki przyrodnicze i postulowanie istnienia Boga nie jest już potrzebne\".

Pierwsze dwa wykłady autorstwa uczonych: \"Czas i Wieczność. Konieczność i Wolność” ks. prof. Hellera i \"Has Science Buried God?\" Johna Lennoxa odbędą się 13 listopada. Po obu wykładach odbędzie się dyskusja z udziałem prelegentów.

Wśród tematów kolejnych prelekcji, które wygłoszą w kolejne środy listopada i grudnia naukowcy różnych specjalności, są m.in. \"Jak wyznaczyć liczbę bogów?\"; \"Gdy księga była jedna. Średniowieczny obraz świata\"; \"Jakie wyzwania nauka stawia teologii\".

Szczegółowy program spotkań w listopadzie i grudniu jest dostępny na stronie internetowej.

Wszystkie wykłady - z wyjątkiem spotkania z prof. Hellerem w pałacu Larischa przy ul. Brackiej 12 - odbędą się w krakowskiej kawiarni \"De Revolutionibus Books&Café\", ul. Bracka 14.

„Granice Nauki” to seria wykładów otwartych odbywających się w krakowskich kawiarniach, podczas której zarówno wybitni uczeni, jak i młodzi naukowcy, odpowiadają na odwieczne pytania filozofów z perspektywy najnowszych teorii naukowych.

W poprzednich edycjach tej serii wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner i Jerzy Stelmach. Nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na kanale: youtube.com/copernicuscenter oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

Cykl wykładów \"Granice Nauki VI: Dwie Księgi\" jest częścią realizowanego przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych projektu Science for Ministry in Poland, finansowanego przez Fundację Johna Templetona.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024