19.09.2020
PL EN
23.11.2014 aktualizacja 23.11.2014

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką UWM: nauka i sztuka w Olsztynie

Źródło: Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Źródło: Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

12 edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, Piknik Nauki i Sztuki, wykłady Otwarte w Olsztynie - takie wydarzenia nie organizują się same. Dochodzą do skutku m.in. dzięki zaangażowaniu Biura ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką UWM jest jednym z trojga finalistów w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Instytucje Naukowe.

Biuro zaangażowało się m.in. w tworzenie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki (początkowo: Olsztyńskich Dni Nauki), które organizowane są od roku 2003. Festiwal trwa trzy dni i organizowany jest corocznie pod koniec września. "Za nami już 12 edycji wydarzenia, które wpisało się już na stałe w jesienny kalendarz Olsztyna" - informują przedstawiciele biura.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbyło się 390 różnego rodzaju pokazów, warsztatów, wykładów, wycieczek, wystaw, koncertów, przedstawień teatralnych. Duża większość z nich została przygotowana i przeprowadzona przez pracowników UWM. Wydarzenia odbywają się głównie na terenie UWM, ale również w wielu innych lokalizacjach, m.in. w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, bibliotekach, szpitalach i w Skansenie w Olsztynku. W przygotowanie i przeprowadzenie imprez zaangażowanych jest corocznie około 450 pracowników naukowych UWM oraz około 150 pracowników jednostek współpracujących.

W 2014 r. w wydarzeniach wzięło udział prawie 26 tys. osób. "O popularności festiwalu świadczy fakt, że już pierwszego dnia internetowej rezerwacji miejsc w roku 2014, na poszczególne wydarzenia zapisało się 18 tys. osób" - informują przedstawiciele biura.

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką UWM koordynowało też w UWM „Europejską Noc Naukowców”. Ze względu na nakładające się daty obu wydarzeń, Europejska Noc Naukowców połączono z Olsztyńskimi Dniami Nauki i Sztuki. "W czasie nocnych spotkań odbywały się pokazy, warsztaty, wykłady, spektakle teatralne, konkursy, wystawy i koncerty. Podczas Europejskiej Nocy Naukowców każdy uczestnik miał okazję zobaczyć jak wygląda praca naukowca +od kuchni+" - komentują przedstawiciele kandydującego do nagrody biura.

Biuro organizuje także Wykłady Otwarte, które odbywają się od 2000 r. W każdym roku akademickim organizowany jest odrębny cykl wykładów popularnonaukowych, w których może uczestniczyć każdy mieszkaniec miasta i regionu, który jest zainteresowany konkretną tematyką. Transmisje tych spotkań można oglądać on-line.

Poza tym jednostka organizuje Piknik nauki i sztuki, który na razie odbył się raz - 31 maja 2014 r. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przeniósł się na jeden dzień na olsztyńską Starówkę, przybliżając mieszkańcom regionu działalność wszystkich Wydziałów, a także jednostek znajdujących się w strukturach uniwersytetu, a prowadzących wszelkiego rodzaju działalność artystyczną.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020